Na czym polega współpraca z biurem rachunkowym?

Outsourcing księgowy cieszy się coraz większym zainteresowaniem zarówno wśród właścicieli małych i średnich przedsiębiorstw, jak i dużych firm. Jest to rozwiązanie naprawdę komfortowe, ponieważ pozwala na zmniejszenie kosztów związanych z prowadzeniem ksiąg oraz daje pewność, że dokumentacja znajduje się w rękach profesjonalistów. Poza tym biura rachunkowe są zobowiązane do posiadania ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, dzięki któremu w razie wystąpienia jakichkolwiek błędów, czy zaległości klient biura zawsze może liczyć na stosowne odszkodowanie, które pokryje wszelkie ewentualne straty. Warto przy tym wspomnieć, że za takie błędy odpowiedzialność ponosi zawsze przedsiębiorca, dlatego podmiot prowadzący księgi trzeba wybrać bardzo starannie. Jest to zadanie trudne, któremu trzeba poświęcić sporo czasu. Przede wszystkim warto wybrać takie biuro rachunkowe, które polecane jest przez swoich klientów. Istotne jest także to, by biuro posiadało odpowiednio wykwalifikowaną kadrę oraz dawało swoim klientom dostęp do nowoczesnego oprogramowania fakturującego.

Jednak nawet najbardziej starannie wybrane biuro nie będzie należycie wypełniać swoich obowiązków, jeśli przedsiębiorca nie będzie wywiązywać się ze swoich. Jakie są zatem obowiązki przedsiębiorcy? Udaną współpracę zapewni przede wszystkim dostarczanie wszelkich umówionych dokumentów w ustalonym wcześniej terminie. Dzięki temu księgowy będzie mógł terminowo wypełnić niezbędne deklaracje i dostarczyć je do urzędów, a także np. opłacić składki zus. Co więcej zadaniem przedsiębiorcy jest również wystawianie faktur przychodowych oraz gromadzenie faktur kosztowych w wyznaczonych okresach. Nie każdy z klientów biur podatkowych zdaje sobie sprawę z tego jak duży wpływ na udaną współpracę ma systematyczne wprowadzanie danych do programu fakturującego dostarczonego przez biuro. Warto o tym pamiętać, ponieważ nieudana współpraca może przyczynić się do kontroli skarbowej oraz nałożenia różnego rodzaju kar.
Oczywiście przedsiębiorca ma nie tylko obowiązki, ale również prawa. Dobre biuro rachunkowo-podatkowe powinno zapewnić swoim klientom możliwość kontaktu z księgowymi w celu uzyskania wsparcia merytorycznego. Ponadto warto wybrać takie, które w standardzie daje możliwość dostarczania dokumentów drogą elektroniczną, ponieważ dzięki temu przedsiębiorca może zaoszczędzić sporo czasu. Bardzo przydatny w codziennym funkcjonowaniu firmy jest również dostęp do firmowych finansów za pomocą aplikacji online. Wówczas współpraca przebiega jeszcze sprawniej i zapewnia maksymalną wygodę. Jednak najbardziej istotne we współpracy z biurem jest oczywiście zaufanie. Przecież takiemu podmiotowi powierza się najważniejsze dla firmy dokumenty, wśród których jest zarówno lista płac, jak i wszelkie faktury, a przede wszystkim dane osobowe. Współpraca polega więc głównie na zaufaniu i pewności, że powierzone dokumenty nie trafią w niepowołane ręce. Poza tym każdy klient biura powinien też pamiętać o swoich obowiązkach, od których naprawdę wiele zależy.

 
 
 
 
Live Chat Software