Najczęstsze powody zmiany biura rachunkowego

Początkujący przedsiębiorca, który decyduje się na współpracę z biurem, rachunkowym opole często ma spory problem z wyborem podmiotu, który zapewni mu najlepszą obsługę. Niejednokrotnie zdarza się, że podjęta w pośpiechu decyzja nie jest dobra i pojawia się konieczność zmiany firmy księgowej. Jakie powody najczęściej skłaniają przedsiębiorców do takowej zmiany? Oto najczęstsze z nich.

Problemem, którego absolutnie nie można zlekceważyć jest pojawienie się wątpliwości co do tego, czy rozliczenia prowadzone są poprawnie. Można to sprawdzić samodzielnie, zwłaszcza w sytuacji, gdy księgowość prowadzona jest w postaci książki przychodów i rozchodów. Większość nowoczesnych biur zapewnia swoim klientom wgląd do ewidencji ksiegowo-rachunkowej, dlatego wystarczy przejrzeć wszystkie zawarte w niej pozycje. Jednak w przypadku pełnych ksiąg nie jest to już takiego łatwe. W tej sytuacji można zwrócić się o przeprowadzenie audytu do innego biura rachunkowego, co oczywiście wiąże się z odpowiednią opłatą. Jest ona jednak zdecydowanie niższa niż koszty ewentualnych kar nakładanych chociażby przez urząd skarbowy.
Powodem, dla którego wart rozważyć zmianę biura jest również brak reprezentacji przed urzędami. Chociaż w większości biur w standardzie otrzymujemy reprezentację przed urzędem skarbowym i ZUS-em, to jednak nie wszędzie tak jest. W przypadku, gdy biuro nie wymaga od nas pełnomocnictwa w tym zakresie można mieć pewność, że takowej reprezentacji po prostu nie ma. Jest to dość uciążliwe, ponieważ przedsiębiorca samodzielnie musi składać wszelkie deklaracje podatkowe, czy ZUS oraz osobiście podpisywać wymagane dokumenty.
Kwestią, która bywa bardzo irytująca i jednocześnie uciążliwa dla przedsiębiorcy jest również brak profesjonalnego wsparcia merytorycznego. Do zmiany biura powinno nas skłonić zwłaszcza kilka istotnych spraw, a mianowicie:
nieinformowanie przez biuro o możliwościach pozwalających na obniżenie podatków,
problem z uzyskaniem odpowiedzi na pytania związane z nowymi technologiami, np. rozliczania kosztów AdWords,
udzielanie odpowiedzi sprzecznych z powszechnie dostępnymi informacjami lub odpowiedzi nie zawierających żadnych konkretów,
krótki czas pracy podmiotu i niemożność uzyskania wsparcia poza godzinami pracy,
długie oczekiwanie na uzyskanie merytorycznej odpowiedzi na e-maile lub otrzymywanie tylko lakonicznych odpowiedzi.
Niski poziom wsparcia merytorycznego na pewno powinien nas skłonić do zmiany biura.
Kwestię zmiany podmiotu obsługującego dokumentację księgowo-rachunkową warto rozważyć także w sytuacji, gdy wszystkie dokumenty przyjmowane są wyłącznie w firmie papierowej i wymagają osobistego dostarczenie. Jest to niewygodne i czasochłonne. Nowoczesne biura są pod tym względem elastyczne i pozwalają na dostarczanie dokumentów za pośrednictwem skanów lub kuriera.
Sygnałem do zmiany jest również brak stałego dostępu do faktur u informacji o stanie finansów. Profesjonalne podmioty oferują swoim klientom dostęp do wszelkich operacji księgowych online, a zarówno faktury, jak i inne dokumenty można bez problemu wydrukować z systemu.

 
 
 
 
Live Chat Software