Najważniejsze kryteria wyboru biura rachunkowego

Zlecenie prowadzenia ksiąg handlowych zewnętrznej firmie księgowej to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej przedsiębiorców. Nikogo nie powinno to dziwić, wszak nie od dziś wiadomo, że w naszym kraju urzędy nie są przyjazne ludziom przedsiębiorczym, a skomplikowane przepisy podatkowe często stanowią przysłowiowy gwóźdź do trumny nowo powstałego przedsiębiorstwa. Przedsiębiorcy wola więc „dmuchać na zimne” i korzystać z usług profesjonalistów. Niestety z powodu deregulacji zawodów obecnie biuro rachunkowe może założyć niemal każdy. Oczywiście zaostrzyło to konkurencję i obniżyło ceny, ale wpłynęło też na jakość usług. Warto więc dokładnie sprawdzić podmiot, z którym zamierzamy podpisać umowę, zwłaszcza że za wszystkie błędy odpowiada przedsiębiorca, a nie biuro. Oto kryteria wyboru, które na pewno ułatwią znalezienie najlepszego outsourcingu księgowego.

Przede wszystkim wybierając biuro, które będzie prowadzić księgi i dokumentację kadrowo-płacową należy zwrócić uwagę na to, w jakich godzinach można korzystać z merytorycznego wsparcia i doradztwa podatkowego. Im dłuży jest czas pracy biura, tym lepiej dla nas. Oczywiście nie oznacza to, że biuro ma być czynne przez 24 godziny dobę. Chodzi raczej o to, czy w razie potrzeby można skontaktować się z księgowym drogą telefoniczną lub mailową i uzyskać poradę, a także skorzystać ze wsparcia w zakresie optymalizacji firmowych kosztów.
Kolejne ważne kryterium to z pewnością formy komunikacji z biurem oraz usługi dodatkowe. Jeszcze kilka lat temu każda firma księgowa wymagała od swoich klientów dostarczania dokumentów w wersji papierowej w wyznaczonym terminie. Obecnie nowoczesne biura pracują w oparciu o różnego rodzaju programy i aplikacje, z dokumenty można dostarczać zarówno kurierem, jak i drogą elektroniczną. Redukuje to koszty związane z dojazdem i oszczędza czas. Warto więc sprawdzić, czy biuro daje takie możliwości, a także, czy udostępnia specjalne narzędzia do fakturowania i pozwala na wgląd w operacje księgowe.
Niemniej ważne od wspomnianego wcześniej kryterium jest to, czy biuro zapewnia swoim klientom łatwy dostęp do dokumentacji. W przypadku, gdy pilnie potrzebna jest jakaś faktura nie powinno być najmniejszego problemu z zeskanowaniem jej i przesłaniem do klienta.
Kwestią niezwykle istotną jest również umowny zakres odpowiedzialności. W podpisywanej umowie powinien znaleźć się zapis dotyczący odpowiedzialności biura za sprawy księgowe. Niektóre podmioty w zamian za niską cenę usług nie reprezentują przedsiębiorcy przed urzędami, bo może być bardzo uciążliwe.
Decydując się na outsourcing księgowy należy też zwrócić uwagę na to, czy wybrane biuro rachunkowe opole należy do którejś z organizacji branżowych. Jedną z najbardziej prestiżowych i najstarszych w naszym kraju jest Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, które dba nie tylko o kompetencje zrzeszonych księgowych, a również jest gwarantem wysokiej jakości usług. Podobny charakter ma Centrum Informacji Księgowej.
Oprócz wspomnianych kryteriów ważna jest również wysokość sumy gwarancyjnej w polisie OC oraz opinie innych klientów o wybranym biurze.

 
 
 
 
Live Chat Software