Najważniejsze kryteria wyboru biura rachunkowego

Outsourcing księgowy ma to do siebie, że umowę na świadczenie usług podpisuje się zazwyczaj na długi termin. Z tego względu niezmiernie ważne jest to, by biuro rachunkowe opole zapewniało przedsiębiorcy bezpieczeństwo oraz dawało gwarancję pewności, że w razie jakiejkolwiek kontroli skarbowej wszystkimi wyjaśnieniami zajmie się profesjonalista. Warto więc na wybór takiego podmiotu poświęcić trochę czasu, najlepiej kierując się kilkoma wytycznymi.

Przede wszystkim należy sprawdzić ważność oraz kwotę polisy OC, którą posiada biuro. Niestety nie każdy o tym pamięta, a przecież to podatnik a nie biuro odpowiada za wszelkie błędy księgowe. Z odpowiedzialności tej absolutnie nie można się zwolnić i to nawet wtedy, gdy księgowy otrzyma od nas wszelkie niezbędne pełnomocnictwa. Właśnie dlatego biuro zabezpiecza się przed ewentualnymi roszczeniami przedsiębiorców, wykupując polisę OC. Dzięki niej można mieć pewność, że klienci traktowani są poważnie.
Kolejna ważna sprawa to kwalifikacje pracowników. Koniecznie trzeba sprawdzić, czy wybranym przez nas biurze pracuje osoba biegły rewident, doradca podatkowy lub osoba, która posiada certyfikat księgowego. Daje to gwarancję fachowej i merytorycznej obsługi, ponieważ tacy pracownicy są zobowiązani do ciągłego doskonalenia swoich umiejętności, a ich wiedzę potwierdzają stosowne egzaminy.
Wybierając biuro warto też sprawdzić, ile osób w nim pracuje i jak długo funkcjonuje ono na rynku. Warto jednak pamiętać, że w tym wypadku nie obowiązuje zasada, że im większe biuro i z dłuższym stażem tym lepiej. Zdecydowanie najlepszą jakość obsługi oferują podmioty zatrudniające kilku pracowników i działające na rynku od co najmniej 3-4 lat. W dużym biurze każdy kolejny klient jest tylko numerem statystycznym, podczas gdy w niewielkim zawsze jest on ważny i ma możliwość osobistego kontaktu z obsługującym go księgowym.
Z powyższej wytycznej wynika kolejna, czyli kwestia związana ze sposobem kontaktu z klientem. Najlepiej, jeśli jest on bezpośredni. Ważne jest również to, czy dokumenty można przesyłać w postaci skanów, a biuro zapewnia klientowi możliwość wglądu do księgowości online. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, dzięki któremu w razie potrzeby można szybko wydrukować niezbędne dokumenty.
Następną istotną zasadą przy wyborze biura jest oczywiście dokładne zapoznanie się z jego ofertą. Ważne jest to, aby oferowało ono nie tylko usługi związane z prowadzeniem ksiąg handlowych, ale również z kadrami i płacami. Dla przedsiębiorcy jest to bardzo ważna kwestia, ponieważ nie będzie musiał sam zajmować się np. tworzeniem listy płac, czy przygotowywaniem rachunku zysków i strat.
Ostatni, ale niemniej istotny element to oczywiście ceny usług. To właśnie od nich zależeć będą koszty, jakie przedsiębiorca poniesie na kompleksowe prowadzenie ksiąg. Niektóre z czynności księgowych wykonywane są tylko raz na rok lub raz na kwartał, dlatego warto dokładnie sprawdzić, jaki jest średni miesięczny koszt usług i ile kosztują tzw. usługi dodatkowe. Jeśli w biurze nie ma dokładnego cennika, to lepiej poszukać innej oferty.

 
 
 
 
Live Chat Software