Najważniejsze zasady wyboru biura rachunkowego

Najwygodniejszą opcją dla przedsiębiorcy jest podpisanie długoterminowej umowy z biurem rachunkowym. Dzięki temu firma zyskuje poczucie bezpieczeństwa i gwarancję, że w przypadku kontroli skarbowej wszystkimi wyjaśnieniami zajmą się osoby, które odpowiadają za dany okres rozliczeniowy. Aby podpisać umowę długoterminową należy więc bardzo dokładnie wybrać podmiot, z którym zdecydujemy się nawiązać współpracę. Na jakie kwestie zwrócić uwagę? Przedstawiamy listę najważniejszych kryteriów, ułatwiających znalezienie profesjonalnego biura.

Jedną z najważniejszych zasada jest sprawdzenie, czy w wybranym biurze rachunkowym zatrudnione są osoby posiadające certyfikat księgowego, biegli rewidenci lub doradcy podatkowi. Tylko biura zatrudniające odpowiednio wykwalifikowanych pracowników zapewniają najwyższą jakość obsługi, ponieważ osoby takie mają odpowiednie doświadczenie i są zobowiązane do podwyższania swoich kwalifikacji. Księgowi muszą mieć stosowne wykształcenie i wiedzę, potwierdzoną zaświadczeniami o zdanych egzaminach zawodowych.
Oprócz kwalifikacji pracowników bardzo ważne jest również to, aby sprawdzić ważność oraz kwotę polisy OC, którą posiada biuro. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że za błędy księgowe zawsze odpowiedzialność ponosi przedsiębiorca. Nie można się z niej zwolnić nawet po podpisaniu umowy cywilnoprawnej z biurem, ponieważ pomimo prowadzenia księgowości, czy składania deklaracji podatkowych taki podmiot nie przejmuje roli podatnika.
Przed podpisaniem umowy koniecznie trzeba sprawdzić jak kształtują się opłaty na poziomie rocznym. Niektóre biura reklamują się, proponując niskie koszty księgowania za pojedynczą transakcję. Jednak po przeliczeniu może okazać się, koszt miesięczny, czy roczny będzie znacznie wyższy, ponieważ za każdą dodatkową usługę trzeba będzie dopłacić. Sprawdzamy więc na jakiej zasadzie została ustalona cena miesięczna i jakie usługi wchodzą w zakres podanych kosztów. Nietrudno zauważyć, że im dokładniejszy cennik, tym mniej niespodziewanych opłat pojawi się w przyszłości.
Przy wyborze biura należy także dowiedzieć się, jak wygląda kontakt z klientem. Ma to ogromny wpływ na efektywność współpracy. Najważniejsze jest to, aby klient miał bezpośredni kontakt z osobą, która odpowiada za księgowość jego firmy i aby ta osoba miała nie tylko odpowiednie wykształcenie, ale też doświadczenie zdobyte w praktyce. Warto również zapytać się, w jaki sposób zorganizowany jest obieg dokumentacji oraz informacji w biurze i czy przykłada ono odpowiednią wagę do wewnętrznych procesów archiwizacyjnych.
Zanim podpiszemy umowę trzeba odwiedzić biuro, które nas interesuje i sprawdzić, czy panuje w nim porządek oraz warunki odpowiednie do pracy. Warto zapytać o to, jak przechowywane są dokumenty, aby mieć pewność, że w przypadku kontroli skarbowej można będzie bez problemu zyskać dostęp do ich oryginałów. Nie można też zapomnieć o ofercie – czy biuro zapewnia tylko obsługę księgową, czy może także obsługę kadrowo-płacową i doradztwo podatkowe? Jak wygląda oferta usług dodatkowych? Po sprawdzeniu tych wszystkich kwestii można spokojnie podpisać umowę.

Konkurencja pomiędzy biurami, świadczącymi usługi księgowe w naszym kraju jest bardzo duża, a rywalizują one między sobą zarówno jakością wykonywanych działań, jak też tempem realizacji powierzonych czynności. Dla klientów istotne jest również to, jaką cenę zaproponują podmioty takie jak biuro rachunkowe, ponieważ wpłynie ona na koszt działania firmy lub innej jednostki organizacyjnej. Wśród wielu tego rodzaju podmiotów, szczególnie jeden zasługuje na uwagę, a jest to biuro rachunkowe z Opola, które działa od bardzo dawna i zapewnia kompleksową obsługę księgową każdemu zainteresowanemu podmiotowi – nie tylko mającemu swoją siedzibę w tym mieście oraz województwie.
Dzięki temu, że księgowość prowadzona jest profesjonalnie, to biuro nie musi być reklamowane w środkach masowego przekazu – zarówno w tradycyjnych, czyli papierowych, jak również w elektronicznych, czyli nowoczesnych. Wystarczy, że zadowoleni klienci powiedzą o możliwościach tego biura księgowego, a wówczas powiększa się grono osób, które sprawdzają jakość usług danego podmiotu. Cieszy fakt, że księgowość Opole zapewnia kompleksową obsługę, która polega na bieżącym zapisywaniu poszczególnych kwot na odpowiednich kontach, jak i sporządzanie sprawozdań finansowych, obrazujących kondycję podmiotu, którego one dotyczą.
Na korzystanie z usług takiego biura decydują się zarówno podmioty prowadzące działalność gospodarczą, jak też o innym charakterze, na przykład stowarzyszenia, fundacje, czy placówki oświatowe. Dokumentacja jest prowadzona w sposób dokładny oraz oddający sytuację danej jednostki. Nie ma co do tego żadnych wątpliwości, że obsługa odbywa się w szybkim tempie, co ma niebagatelne znaczenie na przykład dla punktów handlowych.
Biuro księgowe jest oczywiście w stanie nie tylko sporządzać raporty, ale również wystawiać zaświadczenia o dochodach, jakie są potrzebne z różnych powodów zatrudnionym osobom. Na uwagę zasługuje fakt, że specjaliści z dziedziny rachunkowości potrafią zadbać o doskonałe relacje zleceniodawcy z rozmaitymi instytutami, takimi jak Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz Urząd Skarbowym, jak też z bankiem, w jakim będzie prowadzone konto.
Wielkość zatrudnienia w danej firmie, albo innej jednostce organizacyjnej, nie ma żadnego znaczenia dla osób pracujących w tym biurze, ponieważ bez problemu będą one w stanie sporządzić listy płac, potwierdzające wysokość pensji, na podstawie wynagrodzenia brutto oraz potrąceń. Kontakt z przedstawicielami danego biura jest bardzo łatwy i może się odbywać za pośrednictwem Internetu, albo telefonicznie. Również bezpośrednie relacje z osobami, zatrudnionymi w tym biurze nie stanowi najmniejszego problemu.
Na uwagę zasługuje fakt, że to biuro prowadzi doradztwo w zakresie podatków, jak również wystawia wezwania do zapłaty wszystkim kontrahentom, którzy nie zrobili tego jeszcze w wyznaczonym terminie. Warto zaufać temu biuru, ponieważ uczciwie podchodzi do swoich obowiązków i utrzymuje w tajemnicy wszelkie sprawy finansowe swoich klientów.

Tags

 
 
 
 
Live Chat Software