Nieuczciwa konkurencja to plaga

W dzisiejszych czasach założenie biura rachunkowego jest bardzo proste. Kiedyś był to o wiele bardziej skomplikowany proces. Teraz jednak osoby niemający wcześniej podobnych możliwości mogą to zrobić bez problemu. Co prawda takie ułatwienie jest dobre, ponieważ w ten sposób powstaje wolna konkurencja. Niestety nie zawsze jest to w pełni uczciwa konkurencja, która zazwyczaj nie jest zadowolona, że ktoś inny prowadzi podobną działalność w tej samej branży. Nie ma co się oszukiwać każda konkurencja, może wpłynąć na stan finansów biura rachunkowego. Bardzo ważne jest utrzymanie stałego przychodu, ale przy dużej konkurencji jest to bardzo trudna rzecz.

Tracimy przychody
Jeśli nie będziemy w stanie sobie poradzić z zaistniałą sytuacją to, możemy stracić nawet do 60% aktualnych przychodów. Małe firmy nie mogą sobie pozwolić na takie zmiany finansowe. Bardzo często tą konkurencją stają się nawet byli pracownicy biura. W tym przypadku problem jest o wiele bardziej poważny bowiem taki były współpracownik, ma doskonale zrobiony zwiad. Badanie rynku to kluczowa rzecz związana z pracą biura rachunkowego. Jeśli konkurencja umie skutecznie zabrać nam 20% najlepiej opłacalnych klientów to wówczas zyski, mogą spaść nawet o 80%. Dla małego biura oznacza to nic innego jak upadek dla większego poważne problemy finansowe i trudność w utrzymaniu się na rynku.

Zasada Pareto
Wspomniany przykład to nic innego jak zastosowanie zasady Pareto. Wystarczy, że w dużym przedsiębiorstwie, odejdzie kilku takich współpracowników a pewne, jest to, że firma będzie miała nie lada kłopoty. Tego typu problemy powstały w momencie, gdy w pełni uwolniono zawód księgowego. Dawniej współpracownicy, czy pracownicy firmy nie mieli możliwości założenia własnych biur i dlatego też problem nie występował. Może nie jest to zbyt sprawiedliwe, że nowe biuro założone przez naszego pracownika opiera swój cały plan działania na klientach uzyskanych podczas pracy w naszym biurze. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to niezgodne z prawem, czyli każdy może to zrobić na tym, funkcjonują zasady wolnej konkurencji.

Jak chronić się przed tym zagrożeniem
Przede wszystkim musimy zatrudniać ludzi, którzy chcą się związać z naszą firmą. Tylko lojalni pracownicy będą z nami zawsze. Na pewno ważnym czynnikiem jest też wynagrodzenie za pracę. Musi być ono odpowiednio dopasowane nie tylko do sytuacji finansowej biura, ale także i do kwalifikacji naszego pracownika. Trzeba wziąć sobie to do serca, ponieważ odchodzący współpracownik nie musi natrudzić się, aby mieć bazę klientów. Wykorzysta on dotychczasowe kontakty, przekładając swoją własną korzystniejszą niż nasza ofertę. W ten sposób możemy zostać przelicytowani. Aby uniknąć kłopotu, musimy reagować na zmiany wokół nas, dostosowując cenę usług do takiego poziomu, abyśmy mogli powalczyć z naszą konkurencją i nie stracić przez to najważniejszych klientów. Owszem dochody ucierpią na tym, ale nie tak poważnie, jak w przypadku utraty większości ludzi, którzy korzystali z naszych usług. Warto skorzystać z tych rad.

 
 
 
 
Live Chat Software