Nowe zasady w ujmowaniu faktur korygujących

Biura rachunkowe oraz inne przedsiębiorstwa związane z usługami podatkowymi mogą liczyć na kolejne ciekawe zmiany. Mowa oczywiście o sposobie ujmowania faktur korygujących. Jest to dość ważna kwestia a o zmianach było wiadomo jakiś czas temu. Nikt tak naprawdę nie wiedział jednak kiedy one w końcu nastąpią. Na szczęście dzisiaj wiemy, że nastąpi to bardzo szybko bowiem z datą 1 stycznia 2016 roku.

Co się zmieni
Od teraz firmy związane z doradztwem podatkowym i innymi podobnymi usługami będą mogły liczyć na lepsze rozliczenie przychodów oraz tak zwanych kosztów podatkowych. Mianowicie korekty gdzie nie wystąpił błąd czy pomyłka podatnika będą uwzględniane na bieżąco. Dawniej niestety trzeba było poświęcić sporo czasu i w razie korekty podatnik był zmuszony do ponownego wykonywania wszystkich rozliczeń. Tak więc jakby nie patrzeć taka zmiana pozwoli jednak zaoszczędzić sporo czasu i wiele straconych nerwów na wykonanie tych jakże skomplikowanych obliczeń.

Wszystko rozliczane na bieżąco
Najważniejszą podstawą jest fakt, że od stycznia następnego roku przychody i koszty podatkowe będą ujmowane razem. Z tych nowych rozwiązań najbardziej skorzystają płatnicy podstawowego podatku dochodowego od osób fizycznych. Co prawda osoby prawne związane tym samym podatkiem również odczują zmiany. Jednak jak wspomniano wcześniej przepisy, będą obowiązywać tylko i wyłącznie w przypadku korekty, która nie wynika z błędów podatnika.

Do czego to można klasyfikować
Podkreślając wszystkie bilanse zysków i strat dojdziemy do wniosku, że takie błędy jak zwrot towaru czy obniżka ceny jest jednocześnie podstawą do skorzystania z nowych przepisów. Dawniej wszystkie rozliczenia trzeba było powtarzać, dopóty nie było w nich nieprawidłowości. Korektę przychodów ewentualnie trzeba będzie wykonać w miesiącu, którym otrzymamy daną fakturę korygująca. Korekta wspomnianych kosztów musi być dokonana w miesiącu bieżącym jest to podstawa, ponieważ faktura korygująca wszelakie nieprawidłowości musi być zdana jak najszybciej. Jeśli jednak to my dokonamy błędy to wówczas zasada ich rozliczania nie zmienia się w żaden sposób i dalej będą one ujmowane wstecznie.

Jak to wygląda w praktyce
Zmiany te w praktyce mają być korektą wynikają z błędów innych. Takimi błędami może być zmniejszenie lub zwiększenie przychodów, jakie podatnik osiągnął w danym roku podatkowym. Wtedy też jest zasadność wystawienia specjalnej faktury korygującej, która jak najbardziej jest też odpowiednia do sytuacji. Nie zawsze jednak ta faktura się pojawia. W razie jej braku musi być to inny dokument, który potwierdzi powód, dla którego została wykonana korekta. Istotnie trzeba powiedzieć, że wspomniane zmiany są naprawdę dobre i warto w nie dziś inwestować, gdyż przynoszą one naprawdę sporo rozmaitych korzyści. Pamiętajmy, jednak że wszelakie zmiany dotyczące korekt są zasadne tylko i wyłącznie w przypadku gdy wystąpiły one przed obowiązywaniem przepisu, czyli przed dniem 1 stycznia 2016. Po tej dacie każda inna korekta występuje już w roku następnym.

Tags

 
 
 
 
Live Chat Software