Odsetki od lokat traktowane jako przychody z działalności firmowej

Dzisiaj wiele nowoczesnych przedsiębiorców stara się podążać bardziej przemyślaną ścieżką. Bardzo wielu z nich zwłaszcza tych, którzy myślą o swoich finansach decyduje się na otwarcie typowych lokat bankowych, które powstają w ramach prowadzonych rozliczeń bankowych. Wszystkie te instrumenty wykorzystywane są dzisiaj po to, by wspomóc działalność gospodarczą. Dzięki nim można lokować wszystkie wolne środki oraz finansować każdą inną działalność gospodarczą. W tym wszystkim ważnym czynnikiem jest klasyfikacja podatkowa. Dlatego jest to jednocześnie zagrożenie, ponieważ w skrajnych przypadkach możemy narazić się na problemy z fiskusem.

Problem z odsetkami
Trzeba przyznać, że przepisy do roku 2015 były bardzo ograniczone. Uważano wtedy, że odsetki od kapitału przedsiębiorców są jak najbardziej zasadne. Następnie zawężono to trochę sprawiając, że wszystkie przychody z pozarolniczej działalności mógłby być źle interpretowane przez samych podatników. Bardzo często w takich sytuacjach interweniował fiskus. Spory te kończyły się w wielu przypadkach w sądach administracyjnych gdzie, zapadały bardzo niejednolite wyroki. Trzeba przyznać, że dzisiaj doradztwo podatkowe dla biur rachunkowych jest potrzebne bardziej niż jeszcze kilka lat temu. W ten sposób możemy bronić się przed wszystkimi zagrożeniami, jakie wynikają z tego tytułu. Warto pamiętać, że bilans zysków i strat nie jest tak samo groźny, jak wszelakie luki i nieprawidłowości podatkowe. To wszystko trzeba wziąć sobie do serca, ponieważ później może być już za późno.

Po nowelizacji
Dzisiaj mamy jednak rok 2015 i inną ustawę o PIT co nie oznacza, że doradztwo podatkowe jest mniej przydatne. Nowelizacja co prawda zmniejszyła zakres przychodów z działalności gospodarczej więc okazała się bardzo przydatna zwłaszcza dla przedsiębiorców. Trzeba zaznaczyć, że w myśl nowych artykułów wszystko kwalifikowane jest jako odsetki od lokat bankowych, które zalicza się do działalności gospodarczej i źródeł z tak zwanych pozarolniczych działalności gospodarczych.

Ostatecznie są nowe problemy
Jakby nie patrzeć to wspomniana nowelizacja, może i zamyka problemy ale jednocześnie otwiera nowe spory. Sprawia to, że nie wszyscy mają łatwo w momencie, gdy interpretujemy przepisy. Właśnie dlatego pomoc podatkowa w takich chwilach jak ta jest po prostu najlepszym wyjściem, Dobrze by było, jeśli te pieniądze szłyby na rachunek bankowy a dopiero potem na lokatę, ale tak by nie było żadnych wątpliwości. Doradztwo podatkowe to organ pomocy w tego typu sprawach, ponieważ specjaliści znający się na rzeczy na pewno będą w stanie rozstrzygnąć wszystkie spory, jakie tylko się pojawią. Trzeba przyznać, że nowelizacja przepisów, jest lepszym wyjściem niż pozostawienie wszystkiego tak jak było. Jeśli ktoś ma jednak wątpliwości są inne różnego rodzaju instytucje podatkowe, które na pewno będą w stanie pomóc nam w tej sprawie, jeśli będziemy mieć z tym wszystkim jakiś problem. Pamiętajmy o jednym nieznajomość nowych przepisów nie zwalnia, nas z odpowiedzialności dlatego warto jest odświeżyć wiedzę na ten temat.

Tags

 
 
 
 
Live Chat Software