Optymalizacja podatkowa

Coraz częściej doradcy podatkowi przypominają o pojawiającej się coraz częściej weryfikacji cen transferowych. Mówią oni również że takie działania to przede wszystkim podwalina pod odpowiednią optymalizację podatkową. W tym roku wydaje się to być priorytet zwłaszcza dla urzędu skarbowego. Dla samych podatników taki fakt związany z weryfikacją ceny transferowych jest sygnałem do tego, aby złożyć odpowiednie korekty w zeznaniach. Warto dodać że taka poprawka dotyczy lat 2011-2015 do końca pierwszego kwartału 2016 roku. Każdy o tym przypomina bowiem są to naprawdę istotne sprawy, o których zapomnieć nam zwyczajnie nie wolno. Pamiętajmy że jest to typowa praktyka, ponieważ są to działania rynkowe a cena zawsze musi zgadzać się odpowiednio z tym, co oferuje rynek. Biura podatkowe pomagają w kwestii weryfikacji wprowadzając wszystkie niezbędne poprawki po to, aby fiskus nie miał żadnego punktu zaczepienia o temat ewentualnych nieprawidłowości. Jak wiadomo najczęściej, kończy się to wzmożoną kontrolę co dla uczciwego sprzedawcy jest jednak ciosem.

Warto jednak pamiętać że ceny transferowe bardzo mocno uderzają w budżet państwa co sprawia, że jest to jednak duży problem. Bilans zawsze musi się zgadzać dlatego też faktura związana z kosztami uzyskania przychody, musi być odpowiednio wypełniona. Wprowadzając ceny transferowe firma płaci mniejsze podatki do budżetu państwa co sprawia, że fiskus czuje się oszukany. Takie praktyki są niezgodne między innymi z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych. Jednak firmy nie robią sobie z tego faktu tragedii skoro dalej rośnie liczba takich mało legalnych transakcji.

Dlatego też nic dziwnego że Minister Finansów chce teraz ukrócić tego typu praktyki, opowiadając się za poważniejszą weryfikacją ogólnych cen transferowych dla wszystkich podmiotów. Być może takie działanie pozwoli na prowadzenie dokładniejszych kontroli a co za tym idzie osoby nadużywające przepisów, zostaną ukarane. Dlatego apel o wprowadzenie korekt w zeznaniach podatkowych jest tu jak najbardziej na miejscu. Nie oznacza to, jednak że osoby, które wprowadzą korektę unikną kary, ale będzie ona przynajmniej o 50% mniejsza. Zaległe podatki to jednak pieniądze i fiskus musi je ściągnąć po to, aby budżet państwa, był w stanie normalnie funkcjonować Każdy może złożyć tego typu korektę nie podając żadnego uzasadnienia co jeszcze bardziej ułatwia nam sprawę. Jeśli więc mamy możliwość zapłacić mniejsze odsetki od niezapłaconego podatku to powinniśmy mimo wszystko skorzystać z tej możliwości, ponieważ drugiej takiej szansy możemy już nie otrzymać. Pamiętajmy o drobnym fakcie, jeśli to fiskus sam, zmusi nas do korekty naszych zeznań w wyniku nieprawidłowości stwierdzonych podczas ogólnej kontroli skarbowej wówczas tego typu ulga nas nie dotyczy. Firma musi zapłacić w tym wypadku pełne odsetki dlatego, powinniśmy się dobrze zastanowić czy warto narażać się na problemy. Możemy uniknąć kłopotów, jeśli sami z własnej woli postąpimy właściwe. To nasza jedyna szansa i powinniśmy mimo wszystko ją wykorzystać bowiem drugiej już nie dostaniemy.

4 Zmiana adresu to problem
Bardzo często zdarza się, że zmieniamy przynajmniej raz w życiu nasze miejsce zamieszkania. Niby nie ma w tym nic złego bowiem to naturalna kolej rzeczy jednak powinniśmy pamiętać, aby o tym fakcie poinformować urząd skarbowy. Jeśli jednak korzystamy z usług doradztwa podatkowego to zapewne wiemy, że z formalnego punktu widzenia jako podatnik niebędący stroną postępowania nie musimy informować o tym urzędu. Z drugiej jednak strony doradca podatkowy czy też prawnik, doradzi nam jednak abyśmy tego nie robili. Przede wszystkim jest to dla nas bardzo duże ryzyko i musimy o tym bezwzględnie pamiętać. Jeśli nie jesteśmy osobami, wobec których toczy się postępowanie skarbowe to, czujemy się bezpieczni i faktycznie niby tak jest. Jednak prawidłowo urząd skarbowy powinien wiedzieć o wszystkich zmianach teleadresowych po to, aby w przyszłości nie naraziliśmy się na kłopoty. Urząd Skarbowy musi wiedzieć gdzie się znajdujemy, jeśli nagle staniemy się stroną postępowania wówczas informacje o sprawie zostaną wysłane na stary adres. Jeśli okaże się że nie ma tam takiej osoby Urząd Skarbowy będzie, musiał wszcząć śledztwo w naszej sprawie. Kłopoty możemy mieć tylko my sami bowiem w przypadku 2 nieodebranych takich pism dokument, zostaje uznany za doręczony i to niezależnie co znajdowało się w kopercie.

To bardzo niebezpieczne dla podatnika, ponieważ może być to wszczęcie postępowania podatkowego, a to z kolei naraża nas na wysokie kary, jakie przyjdzie nam zapłacić przez nasz zaniedbanie. Jeśli nie wiemy że przyszło nam wezwanie o postępowaniu to jak, możemy się wtedy odwołać od takiej decyzji. Właśnie a przecież ustawowo mamy na to tylko i wyłącznie 14 dni. To sprawia że możemy popaść w tarapaty. Dotyczy to również firm, jak i innych osób. Podatek dochodowy musi być płacony niezależnie od okoliczności. Każdy w świetle prawa może zostać objęty kontrolą skarbową, zwłaszcza jeśli Urząd Skarbowy ma wątpliwości, które musi wyjaśnić. Trzeba przyznać, że nie jest to łatwa sprawa dlatego też musimy mieć na uwadze fakt, że fiskus nie odpuści nam nawet złotówki. Każdy kto ma chodź odrobinę rozsądku po prostu, weźmie zaktualizuje swoje dane w Urzędzie Skarbowym i problem sam się rozwiąże. Firmy takie jak biura rachunkowe czy też inne doradztwa podatkowe są zobowiązane do natychmiastowych zgłoszeń zmiany adresu, czy też innych danych. W przypadku niedopełnienia tego obowiązku firma może zostać ukarana przez Urząd skarbowy.

Sprawa ma się więc jasno jeśli zmieniamy cokolwiek związanego z naszymi danymi, powinniśmy udać się do odpowiedniej instytucji i zgłosić wszystkie zmiany. Lepiej współpracować, ponieważ nie wiadomo czy w pewnym momencie nie narazimy się na problemy. Firmy są szczególnie na to wyczulone. Prowadząc działalność gospodarczą, jesteśmy więc podwójnie zobowiązani do poinformowania fiskusa o tego typu sprawach. Zachowajmy w tym przypadku zdrowy rozsądek to jest najważniejsze, abyśmy nie narazili się na problemy z fiskusem. Jeśli już raz popadniemy w tarapaty musimy być przygotowani na to, że urząd zacznie kontrolować nas częściej.

Tags

 
 
 
 
Live Chat Software