Outsourcing księgowy nie tylko dla „dużych”

Wśród rodzimy przedsiębiorców przyjęło się już stwierdzenie, że outsourcing księgowy to rozwiązanie opłacalne wyłącznie dla dużych firm. Tymczasem w rzeczywistości okazuje się, że tego typu rozwiązanie może przynieść spore korzyści także przeciętnemu Kowalskiemu prowadzącemu swoją niewielką działalność. Oczywiście najbardziej wymierne korzyści przynosi outsourcing księgowym stosowany na większą skalę. Wiąże się to z faktem, że w przypadku dużych przedsiębiorstw mamy do czynienia z dużymi wolumenami oraz długotrwałymi kontraktami. Niemniej w przypadku mikro outsourcingu księgowego także można liczyć na korzyści, ponieważ pozwala on zniwelować koszty prowadzenia działalności. Właściciele dużych firm zyskują nie tylko czas, ale i pieniądze, natomiast w przypadku małych firm najważniejszym atutem takiego rozwiązania jest zaoszczędzenie czasu, który jest niezmiernie ważny zwłaszcza w początkowym etapie działalności. To właśnie w tym czasie przedsiębiorca może stworzyć sieć sprzedaży i zacząć zarabiać, zamiast spędzać kilka godzin w tygodniu na księgowaniu, logistyce i administrowaniu.

W przypadku dużych przedsiębiorstw rachunek zysków i strat w zakresie outsourcingu księgowego z pewnością wykaże zyski, zwłaszcza w dłuższej perspektywie czasu. Niemniej obecnie zalety tego typu rozwiązań dostrzegają również właściciele niewielkich firm. Generalnie jednak ok. 28% właścicieli małych firm stara się samodzielnie prowadzić księgowość za pomocą systemów online, programów księgowych, programu Excel lub zwyczajnego kalkulatora. Choć wydawać by się mogło, że jest to duża oszczędność, to jednak wcale tak nie jest. Przecież czas poświęcany na ślęczenie na rachunkami i podatkami mógłby poświęcić oni na sprzedaż i rozwój swojej firmy, dzięki czemu szybko można by było zauważyć korzyści z takiego rozwiązania. Niestety wiele osób nie decyduje się n outsourcing w obawie przed wysokimi cenami, podczas gdy w rzeczywistości są one niwelowane przez osiągnięte korzyści.
Polski outsourcing księgowy powoli zbliża się do standardów niemieckich. Mimo to wielu przedsiębiorców nadal ma wątpliwości, czy przekazanie prowadzenia księgowości w obce ręce jest efektywne, a wszystkie istotne projekty są realizowane rzetelnie i dobrze. Warto jednak uzmysłowić sobie, że niewątpliwą zaletą outsourcingu księgowego jest to, iż zadanie prowadzenia firmowej dokumentacji powierzamy doskonale wykwalifikowanym specjalistom, którzy wyróżniają się nie tylko profesjonalizmem, ale też doświadczeniem i odpowiednimi umiejętnościami.
Większość profesjonalnych biur rachunkowych oferuję całe pakiety usług, dzięki czemu oferta jest naprawdę kompleksowa i atrakcyjna. Co ciekawe, w niektórych podmiotach oprócz usług finansowych i księgowych można też skorzystać z fachowej opieki prawnej lub medycznej. Biuro rachunkowe może reprezentować nas przed sądem lub niektórymi urzędami, zapewniając kompleksowe wsparcie w trudnych sytuacjach. Nie dziwi więc fakt, że z outsourcingu księgowego korzystają coraz częściej nie tylko duże przedsiębiorstwa, ale też firmy małe i średnie.

 
 
 
 
Live Chat Software