Outsourcing księgowy – rozwiązanie dla firm

Prowadzenie rozliczeń i dokumentacji księgowej spędza sen z oczu niejednemu przedsiębiorcy. Tymczasem wcale nie musi tak być, ponieważ obecnie coraz bardziej popularnym rozwiązaniem jest outsourcing. Z najnowszych danych wynika, że na zewnętrzną księgowość decyduje się ponad połowa właścicieli firm. Reszta stara się prowadzić dokumentację samodzielnie lub tworzy etaty dla księgowych, czy całe działy księgowe. Outsourcing jest wybierany głównie ze względu na atrakcyjne ceny oraz profesjonalizm obsługi.

Oczywiście, aby outsourcing przyniósł korzyści ważny jest wybór podmiotu, z którym podpiszemy umowę. Warto kierować się w tej kwestii kilkoma istotnymi kryteriami, z których najmniej istotnym jest cena. Zdecydowanie najważniejszym czynnikiem jest zakres i jakość usług. Oprócz typowych usług związanych z prowadzeniem ksiąg i obsługi kadrowo-płacowej biuro powinno tez zapewniać reprezentację przed urzędem skarbowym oraz ZUS-em. Ponadto każde biuro jest zobowiązane do posiadania polisy OC, która stanowi dla przedsiębiorcy zabezpieczenie na wypadek błędów. Koniecznie trzeba dowiedzieć się, jaka jest wysokość takiego ubezpieczenia oraz jak wygląda zarządzanie ryzykiem popełnienia błędu. Ponadto nie zaszkodzi dopytać w jaki sposób wygląda wzajemna komunikacja oraz wymiana dokumentów.
Outsourcing księgowy ma wiele zalet. Przede wszystkim daje on możliwość współpracy z prawdziwymi ekspertami, którzy są w stanie opracować całą strategię obniżania kosztów, związanych np. z podatkami. Dzięki temu można znacząco obniżyć koszty prowadzenia działalności oraz zmniejszyć ryzyko operacyjne. Co ważne, dzięki outsourcingowi przedsiębiorca może skupić się na tzw. core business, czyli podstawowym kierunku prowadzenia działalności oraz zaoszczędzić sporo czasu. Aby przekonać się, jak korzystny dla firmy jest outsourcing warto wykonać rachunek zysków i strat porównując go z zatrudnieniem księgowego. Nietrudno zauważyć, że zlecenie obsługi ksiąg firmie zewnętrznej kosztuje znacznie mniej niż utworzenie etatu.
Czy outsourcing księgowy niesie ze sobą jakieś ryzyko? Nie ma rozwiązania, które pozbawione by było wad i nie inaczej jest z outsourcingiem. Wielu zagrożeń można jednak uniknąć wybierając firmie świadczącą usługi na wysokim poziomie i będącą członkiem renomowanych organizacji, takich jak np. Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. Jak ważna jest kwestia wyboru wie chyba każdy przedsiębiorca. Przecież firmie księgowej, z którą podpiszemy umowę, powierzamy wszystkie najważniejsze tajemnice firmy, łącznie z danymi osobowymi jej pracowników. Musi więc być ona godna zaufania oraz gwarantować bezpieczeństwo posiadanych dokumentów. Doskonale wykwalifikowany i odpowiedzialny zleceniobiorca to klucz do sukcesu, więc warto poświęcić trochę czasu na jego znalezienie. Dzięki temu zyskamy pewność, że dokumentacja księgowa będzie prowadzona zgodnie z obowiązującymi prawem, a wszelkie deklaracje podatkowe, czy ZUS będą składane w odpowiednich terminach.

 
 
 
 
Live Chat Software