Outsourcing księgowy – wybór na lata

Outsourcing księgowy to rozwiązanie bardzo wygodne i cieszące się coraz większym zainteresowaniem. Nikogo nie powinno to dziwić, ponieważ dzięki usługom firmy zewnętrznej przedsiębiorcy nie muszą inwestować w stworzenie miejsca pracy, czy samodzielnie zajmować się prowadzeniem ksiąg. Jednak warto pamiętać, że outsourcing księgowy to wybór na wiele lat. W branży tej stosuje się umowy długoterminowe, ponieważ jest to rozwiązanie zapewniające bezpieczeństwo i najwyższą jakość obsługi. Z tej właśnie przyczyny wybór podmiotu, któremu powierzymy firmową dokumentację należy bardzo dobrze przemyśleć. Jeśli wybierzemy nieodpowiednie biuro to konsekwencje mogą być bardzo przykre – od konieczności tłumaczenia się przed urzędnikami, poprzez kontrole, aż do kar finansowych.

Niezbędne minimum, które koniecznie trzeba wziąć pod uwagę to oczywiście polisa OC. Takie obowiązkowe ubezpieczenie zapewnia klientom biura poczucie bezpieczeństwa i zapewnia odszkodowanie w przypadku błędów księgowych. Minimalna suma gwarancyjna takiej polisy w przypadku prowadzenia księgowości opole powinna wynosić co najmniej 10 tysięcy euro. Nie jest to suma wysoka, dlatego najlepiej wybrać biuro mające wyższą kwotę polisy.
Równie ważne jest to, by przynajmniej jeden z pracowników biura rachunkowego opole posiadał certyfikat wydawany przez Ministerstwo Finansów. Obecnie nie jest to już wymagane, ale taki certyfikat stanowi potwierdzenie kompetencji i kwalifikacji zawodowych, więc prawdziwi profesjonaliści będą go posiadać.
Kwestią niezwykle istotną jest także tzw. certyfikat rzetelności, którym może być chociażby możliwość zweryfikowania biura w Centrum Informacji Księgowej. Trafiają do niego wyłącznie te firmy, które wyróżniają się nienaganną opinią i brakiem zaległości finansowych, a także mają wszystkie istotne uprawnienia i duże doświadczenie.
Potwierdzeniem wysokiej jakości usług jest również członkostwo w organizacjach branżowych. Jedną z najstarszych i najbardziej prestiżowych jest z pewnością Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. Skupia ono firmy i osoby związane z branżą rachunkową i finansową. Organizacja ta dba o to, by jej członkowskie nie tylko posiadali szeroką wiedzę i umiejętności, ale również postępowali w zgodzie z zasadami etyki zawodowej.
Ważną wskazówką, potwierdzającą wysoką jakość usług są z pewnością opinie klientów. W przypadku, gdy na stronie biura rachunkowego widnieją logotypy i recenzje jego klientów, można mieć pewność, że jest ono godne zaufania. W razie wątpliwości zawsze można zadzwonić do wybranych klientów i zapytać o to, jak wygląda współpraca z biurem i czy jest ona satysfakcjonująca.
Elementem, który również trzeba sprawdzić jest możliwość kontaktu z biurem i obsługującym naszą firmę księgowym. Jeżeli dodzwonienie się do biura graniczy z cudem, lepiej poszukać innego podmiotu. Poza tym warto sprawdzić, czy umożliwia ono różne formy kontaktu, np. poprzez email i czy można uzyskać poradę po godzinach pracy biura.
Obecnie większość cenionych biura rachunkowych pracuje na skanach lub dokumentach elektronicznych. Jednak w niektórych firmach rachunkowych nadal wymagane jest dostarczanie papierowych dokumentów, co może być dużą niedogodnością.

 
 
 
 
Live Chat Software