Podatki – to nie problem!

Jednym z największych problemów większości przedsiębiorców są podatki i związane z nimi, niezwykle skomplikowane przepisy. Można wręcz powiedzieć, że to właśnie z obawy przed nimi wiele osób boi się podjęcia decyzji o założeniu własnej działalności. Jak poprawnie rozliczać się z urzędem skarbowym? Kiedy składać deklaracje podatkowe? Jak rozliczyć samochód w firmie? Jak zoptymalizować koszty i płacić mniej? Bez specjalistycznej wiedzy i doświadczenia naprawdę trudno znaleźć odpowiedzi na te i wiele innych pytań związanych z prowadzeniem działalności. Tymczasem dzięki znajomości przepisów początkujące firmy mogą naprawdę wiele zyskać, np. płacić wyłącznie ubezpieczenie zdrowotne i społeczne w preferencyjnej stawce. Gdzie dowiedzieć się jak zmniejszyć koszty prowadzenia firmy i skorzystać z możliwości przewidzianych prawem? To proste – wystarczy skorzystać z usług profesjonalistów z biura rachunkowego Opole. Jak znaleźć najlepsze biuro, zapewniające najlepszy stosunek ceny do jakości usług?

Jest to dość trudny temat, ponieważ biur rachunkowych jest naprawdę mnóstwo, ale nie wszystkie są godne zaufania. Jedną z ważnych kwestii jest z pewnością to, czy biuro znajduje się w tej samej miejscowości co urząd skarbowy, w którym się rozliczamy. Dlaczego jest to tak ważne? Otóż wynika to z faktu, iż przepisy podatkowe są tak skonstruowane, że można jest różnorako interpretować. Choć jest to niezgodne ze zdrowym rozsądkiem, to okazuje się, że urzędy skarbowe interpretują je na różne sposoby – raz na korzyść klienta, a raz na korzyść urzędu. Pracownicy biura, którzy na co dzień współpracują z wybraną skarbówką wiedzą, jakie obowiązują w niej zasady i potrafią w odpowiedni sposób wypełniać deklaracje podatkowe, czy sporządzać inne dokumenty. Znając obowiązującego w danym urzędzie interpretacje mogą też efektywnie zoptymalizować politykę podatkową firmy, bez narażania jej właściciela na nieprzyjemne kontrole skarbowe. Tak prowadzona księgowość umożliwia rozwinięcie przedsiębiorstwa i znaczne zwiększenie przychodu.
Oczywiście to jeszcze nie wszystko. Równie istotna jest jakość usług oferowanych przez biuro. Deregulacja zawodu księgowego sprawiła, że obecnie na rynku funkcjonuje mnóstwo podmiotów świadczących miernej jakości usługi. Stąd też należy bardzo ostrożnie wybierać biuro, z którym nawiążemy kilkuletnią współpracę. Przede wszystkim trzeba sprawdzić, czy zatrudnieni w nim pracownicy posiadają odpowiednie kwalifikacje. Liczy się nie tylko wykształcenie, ale także certyfikaty wydawane np. przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. Niemniej istotna jest cena usług oraz to, co się w niej zawiera. Niektóre biura oferują szereg usług dodatkowych, za które należy osobno płacić. Inne te same usługi proponują w jednej cenie, dlatego warto porównać przynajmniej kilka ofert i wybrać najlepszą. Trzeba przy tym uważać na podejrzanie niskie ceny, ponieważ oznacza to, że właściciel biura na czymś oszczędza – może zamiast zatrudniać specjalistów, przyjmuje tylko praktykantów? Ryzyko niewłaściwego wyboru obniża nieco polisa OC, którą każde biuro powinno posiadać.

13.Czym zajmują się biura rachunkowe?

Wiele firm funkcjonujących w naszym kraju ma własne działy księgowości, w których przygotowywane są różnego rodzaju rozliczenia, np. rachunek zysków i strat, podatki i wiele innych. Rachunkowość w firmie jest niezmiernie ważna, ponieważ to właśnie dzięki niej i przygotowywanym raportom wiadomo, czy prowadzenia danej działalności przynosi spodziewane zyski. Koszty prowadzenia ksiąg można oczywiście obniżyć i zamiast tworzyć osobny dział zdecydować na profesjonalny outsourcing księgowy.
Co rozumiemy pod nazwą rachunkowość? Otóż jest to cały system ewidencjonowania operacji gospodarczych, który zajmuje się wszystkimi elementami związanymi z prowadzeniem przedsiębiorstwa, w tym m.in., leasingiem, konsumpcją, dystrybucją, czy procesami produkcji w aspekcie pieniężnym. Księgowy zajmujący się rachunkowością ma obowiązek księgować wszelkie zdarzenia gospodarcze oraz przychodzące do firmy faktury i przechowywać je przez kilka lat w archiwum. Celem prowadzenia rachunkowości w firmie jest ocena jej prawdziwej sytuacji majątkowej oraz finansowej. Bez prawidłowo prowadzonej rachunkowości prowadzenie przedsiębiorstwa byłoby naprawdę trudne. Termin rachunkowość obejmuje kilka działów, takich jak:
rachunkowość bankowa,
rachunkowość podatkowa,
rachunkowość zarządcza,
rachunkowość finansowa.
Ponadto dzieli się ona na trzy elementy składowe – kalkulację, sprawozdawczość oraz księgowość, która często stosowania jest zamiennie z pojęciem rachunkowość. Jak więc widać termin ten jest bardzo szeroki obejmuje wiele aspektów związanych z prowadzeniem działalności. Trudno znaleźć pracownika, który dałby radę zajmować się tym wszystkim samodzielnie, zwłaszcza gdy firma stale się rozwija. Nie dziwi więc fakt, iż coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na skorzystanie z usług profesjonalnego biura rachunkowego Opole, w którym zatrudnieni są najlepsi specjaliści.
Czym właściwie zajmuje się takie biuro? Jak sama nazwa wskazuje biura zajmują się szeroko pojętą rachunkowością. Oznacza to, że oferują bogatą ofertę usług, wśród których jest zarówno prowadzenie kompleksowej księgowości, jak składanie deklaracji podatkowych, obliczanie podatku VAT, czy obliczanie amortyzacji. Wiele biur dodatkowo oferuje obsługę kadrowo-płacową, czy sporządzanie list prac, umów, czy prowadzenie ewidencji urlopowej.
Profesjonalne biuro rachunkowe może prowadzić księgowość zarówno dla małych, jak i średnich oraz dużych firm. Z oferty tego rodzaju podmiotu mogą korzystać spółki z o.o., firmy zatrudniające powyżej stu osób, a także inne spółki prawa handlowego. Do najważniejszych zadań biura należy oczywiście sporządzanie rachunku zysków i strat oraz bilansu, które są niezbędne do prawidłowego prowadzenia rachunkowości zarządczej. Oprócz tego każde biuro prowadzi księgi przychodów i rozchodów, rejestry zakupu i sprzedaży vat, a także kartoteki pracownicze, czy listy płac. Jest to duża pomoc dla przedsiębiorcy, dlatego zapotrzebowanie na fachowe usługi księgowe stale rośnie, a biura powstają niemal jak grzyby po deszczu.

14.Co oferują biura rachunkowe?

Nowoczesne biura rachunkowe prowadzą kompleksową obsługę małych, średnich i dużych podmiotów gospodarczych. Korzystając z usług takiego podmiotu można liczyć na wysoką jakość usług, ale tylko wtedy, gdy wybór biura będzie dobrze przemyślany. Jednym z najważniejszych aspektów jest z pewnością zakres usług księgowych, które powinny obejmować:
prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, ksiąg rachunkowych lub ewidencji przychodów,
sporządzanie ewidencji wyposażenia, środków trwałych, czy obrotu magazynowego,
rozliczenia podatku vat,
prowadzenie ewidencji związanej z podatkiem vat,
sporządzanie wszelkich wymaganych deklaracji podatkowych oraz sprawozdawczych na podstawie dostępnych ksiąg i rejestrów,
dostarczanie deklaracji do odpowiednich urzędów,
doradztwo podatkowe oraz dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej,
uczestniczenie w badaniu sprawozdań finansowych,
przygotowywanie sprawozdań finansowych,
reprezentowanie klienta przed urzędem skarbowym, statystycznym oraz przed innymi urzędami na podstawie ważnego pełnomocnictwa,
załatwianie wszelkich sprawa dotyczących np. zmian danych we wszystkich urzędach,
udzielanie porad i wyjaśnień księgowych, a także doradztwo podatkowe.
Zakres usług biura rachunkowego obejmuje wszelkie kwestie związane z podatkami. Klienci mogą korzystać z doradztwa w zakresie księgowości oraz prawa podatkowego zarówno w godzinach pracy biura, jak i poza nimi, jeśli taki zapis znajduje się umowie. Ponadto biuro reprezentuje swoich klientów we wszelkich postępowaniach podatkowych, co jest naprawdę dużym odciążeniem dla przedsiębiorcy. Pracownicy biura mają duże doświadczenie w tego typu sprawach, dzięki czemu z łatwością rozwiązują większość sporów z urzędem skarbowym. Co ważne, w przypadku, gdy podatnik skorzystał z oferty biura dopiero w tym momencie, gdy spór ze skarbówką już trwa, pracownicy biura prowadzoną jego obronę na każdym etapie postępowania, włącznie ze skargą do NSA. Dzięki wysokim kwalifikacjom pracowników biura bardzo często możliwe jest nie tylko wygranie sporu, ale także zmniejszenie obciążeń podatkowych.
Oprócz usług księgowych biura rachunkowe oferują również kompleksowe wsparcie w zakresie obsługi kadrowo-płacowej. W ofercie jest profesjonalna obsługa rozliczeń z ZUS, a także sporządzanie wszelkich dokumentów związanych z wynagrodzeniami. Zakres usługi obejmuje m.in.:
sporządzanie i przesyłanie deklaracji ZUS,
drukowanie przelewów składek do ZUS,
przygotowywanie listy płac włącznie z wszystkimi składnikami, takimi jak zasiłki, czy zwolnienia lekarskie,
sporządzanie wszelkich raportów wymaganych przez ZUS oraz dostarczanie ich do miejsca przeznaczenia w formie elektronicznej lub tradycyjnej.
Najlepsze biura rachunkowe w sposób elastyczny podchodzą do każdego klienta, dopasowując swoją ofertę do ich potrzeb. Jest to bardzo ważne, ponieważ każdy klient ma nieco inne oczekiwania, które często są uzależnione m.in. od branży, w której prowadzona jest działalność. Profesjonalna obsługa i wysoka jakość świadczeń sprawiają, że z usług biura rachunkowych korzysta coraz więcej osób.

Tags

 
 
 
 
Live Chat Software