Podatkowe pułapki dla biur rachunkowych

Trzeba przyznać, że biura rachunkowe jako samodzielne jednostki mogą być narażone na wiele różnych niebezpieczeństw. Tak naprawdę Ministerstwo Finansów nie musi wiele robić, aby zmienić podejście do ważnych kwestii podatkowych związanych ze zwolnieniem podmiotowym VAT. W przypadku biur nie trzeba w żadnym wypadku zmieniać przepisów a jedynie ich interpretację. Trzeba przyznać, że jeszcze w niedawnym czasie biura rachunkowe Opole i inne miały wiele przywilejów a stosowane interpretacje prawa z reguły były dla takich firm bardzo korzystne. Podatnicy mieli pełne uprawnienia i często korzystali ze zwolnienia podmiotowego opartego na zasadach ogólnych, wtedy gdy nie świadczą oni usług doradczych.

Obecnie wygląda to nieco inaczej
Biuro rachunkowe dzisiaj jest bardziej kontrolowane. W dzisiejszych czasach nawet techniczne prowadzenie ksiąg i sporządzanie deklaracji podatkowych o ich oparcie nie zwalniają w żaden sposób z VAT-u. Dzieje się tak bowiem fiskus wspomniane działania, klasyfikuje od niedawna jako czynności związane z doradztwem podatkowym a na to nie przysługuje już zwolnienie.

W niektórych przypadkach zwolnienie wciąż działa
Nie należy jednak wpadać w panikę w niektórych przypadkach zwolnienie od VAT-u nadal funkcjonuje. Przede wszystkim może na nie liczyć podatnik, którego łączna sprzedaż w roku nie przekroczyła kwoty 150 000 zł za dany rok podatkowy. Całość opiera się na artykule 133 1 ustawy o VAT. Biura rachunkowe z kolei zostały ograniczone poprzez art. 113 ustawy 13 pkt, który mówi, że zwolnienie nie ma już zastosowania dla podatników, którzy prowadzą działalność prawniczą w zakresie typowego doradztwa. Ustawa jednak mówi, że wyjątkiem jest tylko i wyłącznie doradztwo rolnicze. Oznacza to, że wszelkie usługi związane z podatkami i rachunkowością nie podlegają już zwolnieniu z VAT-u.

Kiedy biuro może korzystać ze zwolnienia
Oczywiście polskie prawo ma wiele różnych luk prawnych i teoretycznie niektóre biura rachunkowe nadal będą mogły korzystać ze wspomnianego zwolnienia. Jeśli biuro prowadzi tylko i wyłącznie z usług księgowo-rachunkowych bez wliczania w to jakichkolwiek usług powiązanych z doradztwem podatkowych i innych porad prawnych czy też sporządzaniem deklaracji w ramach jednej usługi to w takich wypadkach zwolnienie nadal istnieje. Właściwie to ciężko jednoznacznie powiedzieć na 100% czy tak zwolnienie jest możliwe. Dzisiaj dużo ekspertów wypowiadających się na ten konkretny temat jest jednak zdania, że zwolnienie podmiotowe w praktyce nie obowiązuje. Zwłaszcza że dzisiaj do liczących się przepisów doszła także ustawa de regulacyjna, która bardzo dużo zmieniła, jeśli chodzi o kwestie zwolnienia podmiotowego biur rachunkowych. Także osoby prowadzące biuro rachunkowe lub inne podobne usługi już dziś powinni zapoznać się z nowymi przepisami tak na wszelki wypadek. Lepiej zrobić to teraz niż narazić się na kłopoty z urzędem skarbowym lub też na poważne straty finansowe związane z VAT-em pamiętajmy, że niewiedza nie zwalnia nas w żaden sposób od odpowiedzialności.

Tags

 
 
 
 
Live Chat Software