Przyczyny błędów rachunkowych

Przedsiębiorcy, decydujący się na usługi biur rachunkowych bardzo często przy wyborze podmiotu kierują się wyłącznie ceną usług. Tymczasem jest to wprawdzie kryterium ważne, ale wcale nie najważniejsze. Obecnie powstaje mnóstwo biur, które nie tylko nie mają odpowiednich uprawnień, ale też przygotowania merytorycznego. Ceny ich usług są bardzo atrakcyjne, na co spory wpływ ma nie tylko niska jakość usług, ale często także brak polisy OC. Tego rodzaju podmioty prowadzą księgi lub opłacają podatki nieterminowo i nierzetelnie przez co przedsiębiorca musi borykać się z kontrolami skarbowymi i nakładanymi karami, a do tego nie może liczyć na odszkodowanie. Jak więc widać jedną z przyczyn popełniania przez biura błędów jest brak odpowiednich kwalifikacji oraz doświadczenia. Na pewno nie warto wybierać biura bez dokładnego sprawdzenia jego oferty i uprawnień.

Bardzo podobnie wygląda sytuacja w przypadku firm księgowych podpisujących umowy z dużą ilością przedsiębiorstw. Takie podmioty pracują szybko i nie traktują swoich klientów indywidualnie, a często nie sprawdzają nawet poprawności zaksięgowanych dokumentów. Nietrudno wówczas o błędy, których efektem może być nieprawidłowo obliczony podatek dochodowy, opóźnienia w wysyłaniu deklaracji zus, czy inne zaniedbania. Biuro z dużą ilością klientów z pewnością także nie jest dobrym wyborem.
Częstym problemem, wpływającym na jakość usług jest również nieinwestowanie w podnoszenie kwalifikacji pracowników. W efekcie nie orientują się oni w najnowszych przepisach i nie są na bieżąco z uch zmianami. Przepisy podatkowe zmieniają się niestety dość często, a ich interpretacja w dużej mierze zależy od zapadających co jakiś czas wyroków sądowych. W związku tym księgowi, którzy nie mają wglądu do fachowej pracy i nie korzystają ze szkoleń na pewno nie będą w prawidłowy sposób prowadzić dokumentacji firmowej. Można tego problemu uniknąć wybierając biuro posiadające certyfikat którejś z uznanych organizacji np. Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Organizacja ta dba o kwalifikacje swoich członków i stale organizuje szkolenia doskonalące, więc można mieć pewność, że biuro posiadające taki certyfikat zapewnia wysoką jakość usług.
Niestety za błędy w księgach nie odpowiadają wyłącznie biura rachunkowe. Bardzo często do ich powstawania przyczyniają się sami przedsiębiorcy. Niektórzy z nich lekceważą wyznaczone terminy dostarczania faktur, czy innych dokumentów, w wyniku czego deklaracje podatkowe, czy inne nie są składane w obowiązujących terminarzach. Skutkuje to karnymi odsetkami i innymi uciążliwościami. Ponadto klienci biur często nie rozumieją, że do rejestracji zdarzeń gospodarczych w księgach oprócz faktur potrzebne są też inne dokumenty, takie jak chociażby akty notarialne, umowy leasingowe, czy umowy kupna-sprzedaży. Często do biura wystarczy dostarczyć kopie, aby księgowy mógł je dokładnie przeczytać i prawidłowo zaksięgować, ale bywa dla klientów biura problemem. Jeszcze jedną, choć zdecydowanie najrzadszą przyczyną błędów jest naleganie klienta na zaksięgowanie faktury niezgodnie z przepisami. Niektórzy księgowi zgadzają się na to dla świętego spokoju, a efektem jest zwykle kontrola skarbowa w firmie i nałożenie kary.

 
 
 
 
Live Chat Software