Samodzielna księgowość konta outsourcing księgowy

Większość przedsiębiorców stara się za wszelką cenę zminimalizować koszty uzyskania przychodu i prowadzenia firmy starając się samodzielnie prowadzić księgowość. Niestety nie zawsze jest to rozwiązanie najtańsze i najlepsze, ponieważ to właśnie przedsiębiorca będzie ponosić konsekwencje wszelkich błędów. Poza tym właściciel firmy nie zawsze ma możliwość zajmowania się rachunkami na odpowiednio wysokim poziomie, a do tego prowadzić i rozwijać swoją firmę. Z tego względu często okazuje się, że konieczne jest zatrudnienie dodatkowego pracownika na stanowisko księgowego. Niesie to ze sobą spore wydatki, na które składa się przede wszystkim stworzenie etatu i miejsca pracy, wypłacanie wynagrodzenia, czy opłacanie składek zus i zdrowotnych. Ponadto konieczne jest przygotowanie odpowiedniego pomieszczenia, wyposażenia i oprogramowania. Niemniej istnieją też zalety takiego rozwiązania – własny księgowy budzi zaufanie i można od razu zlecić mu rozwiązanie jakiegoś problemu, czy kontrolować jego pracę. Warto jednak pamiętać, że niejedna firma upadła z powodu defraudacji dokonanej przez pracującego na etacie księgowego.

Zaletą zatrudniania księgowego jest z pewnością szybki przepływ informacji w firmie. Wystarczy przejść z jednego pokoju do drugiego, aby uzyskać wszystkie niezbędne informacje lub przekazać dokumenty. Umowa o pracę podpisana z księgowym zazwyczaj zabezpiecza przedsiębiorcę przed ujawnieniem poufnych danych. Trzeba jednak pamiętać, że w życiu bywa różnie i czasem zdarza się, że konkurencja „podkupi” pracownika, który wraz z całą wiedzą odejdzie do innej firmy. Nie dziwi więc fakt, że większość przedsiębiorców decyduje się outsourcing księgowy. Obecnie na rynku funkcjonuje naprawdę dużo biur rachunkowo-księgowych, więc bez problemu można znaleźć taką, która oferuje najlepsze warunki. Specjaliści zatrudnieni w takiej firmie znają się na swojej pracy, mają doświadczenie i na bieżąco dowiadują się o wszelkich zmianach w prawie. Jednak na wysoką jakość obsługi można liczyć wyłącznie w biurze rachunkowym, które posiada dobre opinie, a także odpowiednie certyfikaty oraz polisę OC na wysoką sumę.
Dzięki wspomnianej polisie przedsiębiorca może liczyć na odszkodowanie w przypadku, gdy biuro rachunkowe opole popełni błędy w rozliczeniach. Ponadto biuro, które nie dotrzymuje przepisów umowy i nieprawidłowo prowadzi księgi może również narazić się na konsekwencje wynikające z ustawy o rachunkowości art.77, zgodnie z którym podmiot taki podlega grzywnie, a nawet karze pozbawienia wolności do lat dwóch lub dwóm tym karom jednocześnie. Żadne z biur raczej nie chce narażać się na takie uciążliwości, niemniej warto na bieżąco sprawdzać poczynania księgowych zajmujących się finansami naszej firmy. Nie zaszkodzi zrobić dodatkowe kopie ważnych dokumentów, czy dokładnie przyglądać się w jaki sposób prowadzone są księgi rachunkowe. W ten sposób unikniemy przykrych konsekwencji i nie będziemy potrzebować promy prawników, zwłaszcza że w sporach z urzędem skarbowym raczej trudno jest wygrać.

 
 
 
 
Live Chat Software