Sprawdzamy biuro księgowe

Biura rachunkowo-podatkowe wyrastają niemalże jak grzyby po deszczu, co jest efektem ustawy deregulacyjnej. Niestety nie każdy z takich podmiotów oferuje wysokiej jakości usługi, dlatego przed podpisaniem umowy warto dokładnie sprawdzić kilka aspektów. Przede wszystkim wybieramy tylko te biura, które cieszą się dobrą opinią swoich klientów. Najprościej popytać wśród znajomych, czy szczególnie polecają którąś firmę księgową. Jeśli tak, to właściwie problem mamy z głowy, choć i tak nie zaszkodzi zapoznać się z ofertą i sprawdzić jakość obsługi i kompetencje pracowników. Opinii można też poszukać w internecie, choć nie zawsze są one wiarygodne. Już jeden negatywny wpis powinien być ostrzeżeniem, że w wybranym biurze nie zawsze wszystko przebiega zgodnie z założeniami. Mniejsze i większe błędy zdarzają się niestety zawsze i wszędzie, dlatego tak ważne jest, aby biur posiadało polisę OC. Zapewnia ona odpowiednie odszkodowanie, dzięki któremu ewentualne kary nałożone przez skarbówkę nie będą aż tak dotkliwe. Im wyższa wartość polisy, tym większa pewność, że w biurze rachunkowym opole pracują profesjonaliści, ponieważ nie może ono pozwolić sobie na błędy, które zwiększają koszty ubezpieczenia.

Wybór biura księgowego nie jest łatwy, ale jeśli poświęcimy na to odpowiednią ilość czasu, to zyskamy pewność, że newralgiczne dokumenty naszego przedsiębiorstwa znajdą się w dobrych rękach. Na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę? Na pewno na certyfikaty. Najlepiej, jeśli biuro posada ich kilka lub przynajmniej jeden wydawany przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. Jest to najstarsza i największa organizacja, która skupia osoby zawodowo zajmujące się finansami i rachunkowością. Przygotowana przez ten podmiot ścieżka edukacyjna, składająca się z 14 modułów to potwierdzenie kwalifikacji każdego księgowego. Osoba, która po jej ukończeniu otrzyma tytuł dyplomowanego księgowego z pewnością posiada odpowiednie kwalifikacje do pracy w tym zawodzie. Z tego właśnie względu warto sprawdzić, czy pracownicy zatrudnieni w interesującym nas biurze mają takowe tytuły. Dają one gwarancję najwyższej jakości obsługi oraz postępowania zgodnie z międzynarodowymi standardami opracowanymi przez Międzynarodową Federację Księgowych.
Szukając kompetentnego outsourcingu księgowego trzeba też zwrócić uwagę na to, jakie oprogramowanie jest wykorzystywane do prowadzenia ksiąg. Ważne jest to, aby dawało ono możliwość wglądu do dokumentacji i pozwalało na przesyłanie dokumentów za pośrednictwem internetu, np. w formie skanów. Niemniej ważne jest to, czy biuro oferuje usługi dodatkowe, w tym prowadzenia kadr i płac, łącznie z przygotowywaniem planu kont, listy płac, czy bilansu. Dla przedsiębiorcy najlepiej będzie, jeśli w biurze księgowym oprócz specjalistów z zakresu księgowości zatrudnieni będą również prawnicy i informatycy. Dzięki temu w razie jakichkolwiek problemów w tym zakresie można będzie skorzystać z fachowego wsparcia bez konieczności żmudnych poszukiwań odpowiedniego specjalisty.

 
 
 
 
Live Chat Software