Sprawdzamy biuro rachunkowe

Obecnie w większych i mniejszych miastach niemal na każdym kroku można natrafić na jakieś biuro rachunkowe. Zachęcają one do skorzystania z ich usług oferując niskie ceny oraz szeroki wybór wsparcia księgowego. Tymczasem nie w każdym biurze można liczyć na profesjonalną obsługę i kompleksowe wsparcie. Stanowczo zbyt często przedsiębiorcy przy wyborze biura księgowego kierują się wyłącznie ceną usług i ignorują inne, bardzo ważne kwestie. Nietrudno domyślić się, że ma to niezwykle negatywne skutki, zwłaszcza że odpowiedzialność przed urzędem skarbowym i innymi instytucjami zawsze spoczywa na właścicielu firmy, a nie na biurze rachunkowo-księgowym. Z tego właśnie względu wybór rzetelnego podmiotu świadczącego usługi outsourcingu księgowego jest niezwykle ważny.

Najprostszą metodą na sprawdzenie legalności działań interesującego nas biura to poproszenie takiej firmy o dostęp do istotnych dokumentów, takich jak:
zaświadczenie REGON,
potwierdzenie nadania numeru NIP,
wpis do Krajowego Rejestru Sądowego oraz do Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej,
świadectwa, które potwierdzają uprawnienia do prowadzenia księgowości,
potwierdzenie zawarcia umowy z ubezpieczycielem oraz wartość polisy OC.
W przypadku, gdy wybrany podmiot bez problemu przedstawia powyższe dokumenty można mieć pewność, że jest ono wiarygodne i warto poświęcić czas na dalsze negocjacje.
Pomimo to zawsze konieczne jest sprawdzenie także innych aspektów związanych z działalnością danej instytucji. Przede wszystkim warto popytać o opinie znajomych i kontrahentów, którzy korzystali z usług wybranego biura. Jeśli są one pozytywne, to można zdecydować się na współpracę, natomiast negatywne powinny ją wykluczyć. Jednak to jeszcze nie wszystko, co należy sprawdzić przed podpisaniem umowy – wszak co innego może odpowiadać kontrahentowi, a co innego potrzebne jest naszej firmie. Z tego względu specjaliści zalecają zadanie pracownikom biura pytania związanego ściśle z branżą, w której prowadzimy działalność. Uzyskana odpowiedź oraz zaproponowane rozwiązanie problemu może nam uzmysłowić, w jaki sposób traktowani są klienci i czy do ich spraw podchodzi się w sposób kompleksowy i profesjonalny.
Sprawdzając biuro rachunkowe opole nie zaszkodzi też dowiedzieć się, w jakich godzinach można w nim uzyskać pomoc lub skorzystać z doradztwa podatkowego. Oczywiście im dłuższe godziny pracy, tym lepiej dla nas, a rozwiązaniem optymalnym jest prowadzenie przez biuro całodobowych dyżurów. Warto również sprawdzić, jak wygląda kontakt z klientem – czy w razie potrzeby możemy liczyć na osobiste spotkanie z prowadzącym nasze księgi specjalistą, czy jedynym sposobem uzyskania odpowiedzi na pytania jest skorzystanie z „infolinii”. Na pewno znacznie wygodniejsza jest możliwość spotkania się z księgowym, więc koniecznie trzeba na ten aspekt zwrócić uwagę.
Jak więc widać uważny wybór biura księgowego to gwarancją korzystnej współpracy i stabilności finansowej przedsiębiorstwa. Z tego względu warto poświęcić trochę czasu na to, aby wybór ten był dobrze przemyślany.

 
 
 
 
Live Chat Software