Szukamy dobrego biura rachunkowego

Udana współpraca z biurem rachunkowym opole zależy od wielu czynników. Najważniejszy jest oczywiście wybór podmiotu, któremu przekażesz prowadzenie ksiąg rachunkowych. Dotyczy to zarówno sytuacji, gdy pierwszy raz decydujesz się na outsourcing, jak i tej, gdy nie jesteś zadowolony z usług obecnej kancelarii i szukasz innego podmiotu. Jak znaleźć dobre biuro? Nie jest to łatwe, ale dzięki naszym wskazówkom na pewno ci się uda.

Pierwsza i właściwie najbardziej istotna kwestia, to opinie, jakie biuro otrzymało od swoich klientów. Sprawdzając referencje biura pamiętaj o tym, co przeszkadza ci we współpracy z obecnym biurem. Dzięki temu nie powtórzysz błędów i unikniesz kolejnej „przeprowadzki”. Dowiedz się także jak biuro traktuje swoich klientów i czy mogą oni liczyć na doradztwo podatkowe także poza standardowymi godzinami pracy. Jest to bardzo ważne, ponieważ czasem konieczne jest podjęcie szybkiej decyzji i konsultacja musi odbyć się natychmiast. W niektórych biurach pracownicy mają wyznaczone dyżury, dzięki czemu bez większych trudności można się z nimi skontaktować w każdej chwili i uzyskać profesjonalną poradę.
Pamiętaj też, że system w jakim pracuje kancelaria musi być dopasowany do twoich potrzeb. Jeśli nie chcesz osobiście zawozić dokumentów, to szukaj podmiotu, który umożliwia korzystanie ze specjalnych, dedykowanych aplikacji. Niektóre biura mają swoje programy do fakturowania, dzięki czemu wszystkie faktury mogą być do razu zaksięgowane, a przedsiębiorca ma wgląd do wykonanych operacji księgowych. To bardzo wygodne rozwiązanie, dzięki któremu możesz sam wydrukować potrzebne w danej chwili dokumenty i nie musisz w tym celu kontaktować się ze swoim księgowym.
Nie zapomnij o sprawdzeniu doświadczenia pracowników biura. Czy każdy z nich ma odpowiednio długi staż pracy oraz kwalifikacje? A może w biurze nie ma nawet jednego doradcy podatkowego? W tej chwili biura nie muszą posiadać certyfikatu Ministra Finansów, dlatego tym ważniejsze jest sprawdzenie kwalifikacji pracowników. Najlepiej, jeśli biuro należy także do którejś z organizacji zrzeszających księgowych, np. Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Takie podmioty dbają o zachowanie najwyższych standardów obsługi oraz zasad etyki zawodowej.
Niczego nie pozostawiaj przypadkowi. Koniecznie sprawdź również, czy biuro posiada polisę OC i w jakiej wysokości. Błędy w rachunkowości mogą cię drogo kosztować, dlatego im wyższa kwota polisy, tym większa pewność, że otrzymasz odpowiednie odszkodowanie w przypadku pomyłek księgowego. Minimalna kwota ubezpieczenia to obecnie 15 tysięcy euro, ale swój spokój powinieneś wycenić na znacznie więcej.
Oprócz wspomnianych kwestii jedną z najważniejszych jest również zakres usług. Zapytaj, czy w biurze prowadzona jest także dokumentacja kadrowo-płacowa, czy sporządzane są deklaracje zus i czy możesz liczyć na profesjonalnie przygotowany bilans. Dowiedz się także, czy biuro oferuje doradztwo podatkowe i od czego uzależniona jest cena usług. Dopiero po sprawdzeniu każdej z tych kwestii możesz spokojnie podpisać umowę.

Tags

 
 
 
 
Live Chat Software