Udana współpraca z biurem rachunkowym

Wielu przedsiębiorców, którzy zdecydowali się na outsourcing księgowy uważa, że wszystkie obowiązki związane z prowadzeniem ksiąg, kadrami i płacami już do nich nie należą. Tymczasem prawda wygląda nieco inaczej, a współpraca z biurem będzie udana tylko wtedy, gdy będziemy przestrzegać pewnych zasad. Przede wszystkim warto uświadomić sobie, że prowadzenie księgowości związane jest z wieloma obowiązkami, które przejmuje na siebie firma księgowa. W zakres usług takiego podmiotu wchodzi nie tylko prowadzenie ksiąg, ale również dokonywanie rozliczeń z ZUS-em i urzędem skarbowym, czy rozwiązywanie wszelkich spraw związanych z zatrudnianiem, czy zwalnianiem pracowników. Ponadto zatrudniony w biurze doradca podatkowy udziela przedsiębiorcy wsparcia w zakresie obowiązującego prawa podatkowego, a nawet może reprezentować swojego klienta w instytucjach i urzędach, co wymaga podpisania stosownych pełnomocnictw. W przypadku, gdy przedsiębiorca oczekuje także pomocy prawnej biuro może mu takie wsparcie zapewnić, jeśli zatrudnia odpowiednio wykwalifikowany personel. W przeciwnym wypadku może ono skierować swojego klienta do odpowiednich specjalistów.

Udana współpraca z biurem jest możliwa wyłącznie wtedy, gdy możliwe jest natychmiastowe skontaktowanie się z księgowym. Jest to szczególnie istotne zwłaszcza w sytuacji, gdy przedsiębiorca nie ma pewności co do niektórych rozwiązań natury podatkowo-prawnej i potrzebuje szybkiej porady w zakresie doradztwa podatkowego. Dzięki tak wczesnej interwencji można uniknąć różnego rodzaju przykrych konsekwencji. Do udanej współpracy niezbędne jest ustalenie jej zakresu. Negocjując obowiązki i przedstawiając swoje propozycje można podpisać obustronnie korzystną umowę i cieszyć się kompleksową obsługą księgową. Kolejna kwestia, która jest niezmiernie ważna to konieczność poświęcenia czasu na współpracę w niektórych kwestiach. Dotyczy to chociażby dostarczania odpowiednich dokumentów do firmy osobiście lub za pomocą poczty, czy internetu. Przed podjęciem współpracy nie zaszkodzi też spotkać i się omówić wszelkie nurtujące sprawy. Doradca będzie mógł dzięki temu rozwiać wątpliwości i rozwiązać niektóre problemy. Na takie spotkanie najlepiej wybrać się z przygotowaną wcześniej listą pytań.
Decydując się na outsourcing księgowy należy pamiętać o tym, iż niezmiernie ważne jest terminowe przesyłanie dokumentów. Od tego zależy m.in. regulowanie zobowiązań podatkowych i innych w określonym przez przepisy czasie. Dokumenty najlepiej przesyłać wcześniej, a nie na ostatnią chwilę, co może bardzo utrudnić pracę biura rachunkowego opole. Po nawiązaniu współpracy warto pamiętać, że w każdej chwili można skonsultować się z doradcą podatkowym i omówić różnego rodzaju kwestie związane z prowadzeniem działalności. Dotyczy to również podpisywania umów z kontrahentami – specjalista dokładnie sprawdzi taki dokument i podpowie, czy faktycznie zawarte w nim zapisy są korzystne dla przedsiębiorcy. Niemniej ważne jest to, że w razie popełnienia błędów przez biuro przedsiębiorca może liczyć na odszkodowanie z ubezpieczenia OC, które tego typu podmioty mają obowiązek posiadać.

 
 
 
 
Live Chat Software