Udana współpraca z biurem rachunkowym

10 czerwca 2015

Aktualności

W Polsce przedsiębiorcy są zobowiązani do prowadzenia księgowości. O ile w małej firmie można to robić samodzielnie, o tyle w nieco większej może to być trudne. Im większe przedsiębiorstwo, tym więcej dokumentów, dlatego niejednokrotnie konieczne jest zatrudnienie całego zespołu księgowych, co niesie ze sobą spore wydatki, które mogą znacząco obniżyć dochód przedsiębiorstwa. Z tego właśnie względu szczególnie polecanym i często praktykowanym rozwiązaniem jest przeniesienie zadań związanych z prowadzeniem ksiąg i rozliczaniem podatków do firmy zewnętrznej. Biura rachunkowo-podatkowe oferują kompleksowe usługi związane z tą sferą prowadzenia działalności. Dzięki temu można uniknąć naprawdę wielu niedogodności, związanych chociażby z przekroczeniem wyznaczonego terminu złożenia deklaracji podatkowych, czy nieterminowym opłacaniem składek zus. Przedsiębiorca, na którym nie ciążą tego rodzaju obowiązki i formalności ma więcej czasu na zajmowanie się innymi aspektami prowadzenia firmy, które są istotne dla jej rozwoju i funkcjonowania.

Jednak warto pamiętać, że współpraca z biurem rachunkowym będzie udana wyłącznie wtedy, gdy wybór podmiotu będzie dobrze przemyślany. Nie warto się w tym względzie kierować wyłącznie ceną. Oczywistym jest, że każdy właściciel firmy dąży do obniżenia kosztów uzyskania przychodu, ale w tej kwestii nie zawsze opłaca się sugerować tym kryterium. Renomowane, duże biura rachunkowe pobierają zwykle dość wysokie wynagrodzenie za swoje usługi. Tymczasem mniejsze biura, które oferują podobny standard są znacznie tańsze. Poza tym są znacznie bardziej elastyczne we współpracy i dobrze znają swoich klientów, dzięki czemu mogą indywidualnie dopasować swoje usługi. Trzeba jednak pamiętać, że zbyt niska cena często oznacza firmę działającą nielegalnie. Taki podmiot nie posiada ubezpieczenia i często nie podnosi kwalifikacji swoich pracowników, przez co poziom usług jest znacznie niższy. Warto więc przyjąć w tej kwestii zasadę złotego środka i nie dać się skusić na podejrzanie niskie ceny.

Biuro rachunkowe musi oczywiście posiadać polisę OC – to kwestia, która nie podlega jakiejkolwiek dyskusji. Ponadto warto sprawdzić, czy wybrany podmiot posiada certyfikat, wydawany przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. Bardzo ważne są również kwestie związane z warunkami współpracy. Są one dość prozaiczne. Najważniejszy z nich to odległość w jakiej biuro znajduje się od firmy. Powinno być położone w miarę blisko lub chociaż po drodze, którą przedsiębiorca codziennie pokonuj. Dzięki temu doręczanie dokumentów nie będzie sprawiać problemów. Warto też upewnić się w jakich godzinach pracuje biuro i czy istnieje możliwość przekazywania dokumentacji online prze 24 godziny na dobę. Istotne jest także to, aby księgowość opole prowadzona była przez wykwalifikowany personel. Przedsiębiorca powinien też mieć możliwość bezpośredniego kontaktu z osobą, która zna sytuację jego firmy i prowadzi dokumentację. Warto też sprawdzić, czy biuro świadczy usługi doradztwa podatkowego.

 
 
 
 
Live Chat Software