Usługi księgowe – tanio, czy solidnie?

Otworzenie biura rachunkowo-podatkowego nie wymaga obecnie żadnych specjalnych pozwoleń, czy posiadania certyfikatów. Nie dziwi więc fakt, że na rynku pojawiło się wiele podmiotów oferujących usługi księgowe w niezwykle atrakcyjnych cenach. Dało się na nie skusić wielu przedsiębiorców, którzy nie wzięli pod uwagę tego, iż niskie ceny w tej branży zawsze oznaczają niską jakość usług. Biura oferujące usługi w cenach niższych niż ogólnie przyjęte muszą do wypracowania zysku zawrzeć umowy z większą liczbą klientów niż ich konkurenci. Oznacza to nie tylko przeciążenie pracą, ale również brak indywidualnego podejścia do każdego klienta. Trudno wówczas mówić o jakiejkolwiek optymalizacji wydatków, czy wprowadzaniu rozwiązań, pozwalających na płacenie niższych podatków. Przedsiębiorcy, korzystający z usług takiego biura zazwyczaj mają problemy z uzyskaniem jakiejkolwiek merytorycznej porady, zwłaszcza poza godzinami pracy biura. Jest to bardzo niewygodne i może przyczynić się do powstania strat wynikających z nieprzemyślanej polityki podatkowej i nieuważnie prowadzonej dokumentacji. Niektóre błędy mogą wyjść na jaw nawet po wielu latach, a kary nakładane przez skarbówkę są bardzo dotkliwe.

Starając się zaoszczędzić na outsourcingu księgowym trzeba też pamiętać o tym, że niskie ceny mogą wynikać z niskiej sumy gwarancyjnej na polisie OC. Najlepiej, jeśli kwota ubezpieczenia przekracza 15 tysięcy euro. W przeciwnym wypadku ewentualne odszkodowanie za nierzetelnie prowadzoną dokumentację oraz błędy księgowe może nie pokryć wszystkich strat. Nie każdy przedsiębiorca pamięta, że za nieprawidłowości nie odpowiada biuro, ale on sam, w związku z czym to na niego nałożone będą ewentualne kary. Wystarczy jeden błąd w ewidencji, np. w zakresie leasingu, czy samochodu w firmie, aby w przedsiębiorstwie pojawiła się kontrola skarbowa, co nie należy raczej do przyjemności. Trwające godzinami audyty mogą sparaliżować pracę firmy, dlatego kwestię powierzenia swoich dokumentów firmie zewnętrznej należy naprawdę dobrze przemyśleć.
Znalezienie rzetelnej firmy rachunkowej nie jest wbrew pozorom trudne, a usługi takich podmiotów wcale nie kosztują majątku. Kryterium, które powinniśmy wziąć pod uwagę jest z pewnością jakość usług. Biuro powinno należeć do którejś z renomowanych organizacji zrzeszających księgowych. Jedną z najbardziej znanych i najstarszych jest Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. Przynależność do takiej organizacji to gwarancja doskonałej jakości usług. Kolejna kwestia to wysokość polisy OC – najlepiej jeśli suma gwarantowana przekracza 15 tysięcy euro. Biura mające takie ubezpieczenie nie pozwalają sobie na błędy i stosują różnorodne systemy weryfikacji prawidłowości dokumentów. Niemniej ważna jest oczywiście cena, choć jak już wspomniano, zbyt niska to pewność niskiej jakości. W tej branży najlepiej wybierać podmioty, które oferują usługi w cenach średnich. Wystarczy porównać kilka ofert, aby przekonać się, jakie powinny być średnie koszty usług. Uważny wybór biura to gwarancja, że nasza dokumentacja będzie prowadzona w zgodzie z obowiązującymi przepisami.

 
 
 
 
Live Chat Software