VAT bez tajemnic

6 czerwca 2015

Aktualności

Podatek VAT jest niczym innym jak podatkiem od towarów oraz usług. Stanowi on jedno z najważniejszych źródeł dochodów naszego kraju, w związku z czym jego wartość doliczana jest do każdej transakcji. W teorii podatki te obciążają po równie sprzedawców oraz konsumentów, ale w rzeczywistości najczęściej zdecydowana większość podatku przerzucana jest na konsumentów. Co ważne, jego wysokość jest ściśle uzależniona od wysokości sprzedaży, a przedsiębiorca ma prawo do odliczenia podatku, który został zapłacony w poprzednim etapie obrotu. Generalnie jednak przepisy związane z VAT-em są bardzo skomplikowane, dlatego też większość właścicieli przedsiębiorstw korzysta z profesjonalnego doradztwa podatkowego. Usługi takie świadczy niemal każde biuro rachunkowe opole. Warto z nich skorzystać, zwłaszcza że stawki podatku vat są bardzo zróżnicowane, a ich wysokość zależy od tego, jakie produkty, czy usługi oferowane są przez przedsiębiorcę. Generalne stawka podstawowa wynosi 23%, ale w niektórych przypadkach obowiązują stawki 0%, 5%, czy 8%.

Dla przedsiębiorcy zapoznanie się z wszystkimi przepisami dotyczącymi podatku dochodowego może być trudne. Wymaga to nie tylko sporej ilości czasu, ale i kompleksowej wiedzy związanej z księgowością. Oczywiście można skorzystać z doradztwa podatkowego, ale znacznie wygodniejszym i częściej stosowanym rozwiązaniem jest stała współpraca z biurem rachunkowym. Ceny takich usług są znacznie mniejsze niż w przypadku założenia w firmie działu zajmującego się wyłącznie prowadzeniem ksiąg. Tego rodzaju podmioty zajmują się kompleksowym prowadzeniem ksiąg przedsiębiorstwa, a także opłacaniem składek zus oraz składaniem deklaracji podatkowych, czy zusowskich. Dodatkowo biura zajmuję się również wszystkimi formalnościami związanymi z rachunkiem zysków i strat, czy kosztami uzyskania przychodu, a nawet amortyzacją i leasingiem dotyczącymi samochodu w firmie. Z takich profesjonalnych usług korzysta wielu przedsiębiorców, ponieważ jest to naprawdę wygodne jednocześnie bezpieczne rozwiązanie.

Oprócz wspomnianych już usług tego typu instytucje zajmują się również wyliczeniem wszelkich istotnych dla przedsiębiorstwa dokumentów dotyczących np. dochodów, czy różnego rodzaju bilansów. Ponadto przygotowują dla firm takie dokumenty jak np. umowy o dzieło, pracę, czy zlecenie. Z oferty może skorzystać każdy właściciel firmy mającej formę spółki, czy też przedsiębiorcy prowadzący inne rodzaje działalności. Profesjonalne biura zatrudniają nie tylko doskonale wykwalifikowanych księgowych, ale także prawników, dzięki czemu mogą reprezentować swoich klientów przed urzędami i w sądach. Bez wątpienia jest to praktyczne i wygodne rozwiązanie. Jednak przed podpisaniem umowy o świadczenie usług warto sprawdzić, jaki jest zakres ubezpieczenia OC posiadanego przez biuro. To właśnie polisa zapewnia przedsiębiorcom bezpieczeństwo w przypadku jakichkolwiek błędów popełnionych przez podmiot prowadzący księgi. Równie ważne w wyborze takich usług są opinie innych przedsiębiorców, które można znaleźć np. w internecie.

 
 
 
 
Live Chat Software