Wady i zalety firm księgowych

Prowadzenie własnej działalności ma na celu osiąganie jak największych zysków. Niestety nie ma nic za darmo, dlatego własna firma to również spore wydatki. Przede wszystkim trzeba płacić podatki, które w Polsce są naprawdę duże, zwłaszcza w porównaniu z innymi państwami. Unikanie ich płacenia niesie ze sobą mnóstwo nieprzyjemności i problemów, dlatego lepiej rozliczać się na bieżąco. Z tego właśnie względu w każdej firmie prowadzona jest księgowość, dzięki której właściciel zawsze wie jakie ponosi koszty i jaki dochód przynosi działalność. Księgi pozwalają na bieżąco kontrolować kondycję finansową firmy, jednak do ich prowadzenia potrzebna jest odpowiednia wiedza oraz umiejętności. Nie każdy je posiada, a zatrudnianie własnego księgowego jest bardzo kosztowne. Na szczęście istnieje inne, bardzo wygodne i niezbyt drogie rozwiązanie, jakim jest outsourcing księgowy. Są to usługi oferowane przez profesjonalne biura rachunkowo-księgowe. Firmy te zajmują się prowadzeniem ksiąg, a zatrudnieni w nich specjaliści posiadają odpowiednie kwalifikacje.

Korzystają z usług biura rachunkowego opole można mieć pewność, że wszystkie zobowiązania wobec urzędu skarbowego, czy ZUS będą regulowane w obowiązujących terminach. Zakres usług tego rodzaju podmiot jest oczywiście znacznie większy. Wszystkie istotne szczegóły powinny być zawarte w umowie, która określa m.in., czy biuro może reprezentować przedsiębiorcę przed urzędem skarbowym, ZUS-em lub inną instytucją budżetową. Ponadto pracownicy biura są zobowiązani do informowania swoich klientów o tym, jakie są konsekwencje niektórych czynności finansowo-księgowych oraz o obowiązujących w tym zakresie przepisach. Wśród innych usług oferowanych przez biura rachunkowo księgowe jest także:
sporządzanie sprawozdań i raportów z zakresu finansów firmy,
nadzorowanie prawidłowości przyjmowanych oraz wystawianych dokumentów,
przygotowywanie oraz składanie wszelkich deklaracji podatkowych, a także innych dokumentów wymaganych przepisami prawa,
nadzorowanie kadry pracowniczej w zakresie wypłacania wynagrodzeń, zwolnień lekarskich, ważności szkoleń BHP, czy urlopów,
obliczanie zysków i strat przedsiębiorstwa,
prowadzenie ewidencji wyposażenia, środków trwałych, amortyzacji itp.,
sporządzanie listy płac, rozliczanie umów,
prowadzenie ksiąg przychodów i rozchodów.
Oczywiście usług oferowanych przez biura rachunkowo-księgowe może być znacznie więcej. Bez wątpienia warto z takiej oferty skorzystać, gdyż jest to rozwiązanie niezwykle komfortowe. Przede wszystkim pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy, dzięki uniknięciu tworzenia etatu dla pracownika, co jak wiadomo wiąże się z koniecznością wypłacania świadczeń, opłacania składek, czy zakupu specjalistycznego oprogramowania. Ponadto biuro księgowe dba o naależyte wykonywanie swoich obowiązków, dlatego rozliczeniami zajmują się wyłącznie doskonale wykwalifikowań specjaliści. Właściwie jedyną wada takiego rozwiązania jest ryzyko związane z powierzeniem istotnych spraw firmy komuś obcemu. Można je jednak zminimalizować uważnie wybierając podmiot świadczący usługi outsourcingu księgowego.

 
 
 
 
Live Chat Software