Własna księgowa czy outsourcing księgowy?

Jednym z najważniejszych aspektów prowadzenia działalności jest dbanie o rachunki firmy. Wiąże się z koniecznością opłacania podatków, składek zus, czy terminowego sporządzania różnego rodzaju deklaracji i dokumentowania wszystkich wydatków oraz przychodów w księgach. To zaledwie część obowiązków każdego przedsiębiorcy, dlatego wielu z nich z korzysta ze wsparcia w kwestii rachunkowości firmy. Najbardziej popularne są dwa rozwiązania – własna księgowa oraz outsourcing księgowy. Każde z nich ma swoje wady i zalety, które trzeba znać, aby dokonać dobrego wyboru.

Przede wszystkim warto uświadomić sobie, że skorzystanie z usług biura w porównaniu z zatrudnieniem księgowej to duża oszczędność – w przypadku niewielkiej firmy można zaoszczędzić nawet 3,5 tysiąca złotych miesięcznie. Obliczenie tego jest bardzo proste – zakładając, że wykwalifikowany księgowy zarabia średnio 3,5 tysiąca złotych brutto, należy przyjąć, iż dla pracodawcy jest to koszty około 4,2 tysiąca złotych miesięcznie. Co ważne, do tej kwoty trzeba doliczyć również koszty związane z zapewnieniem pracownikowi sprzętu i szkoleń oraz aktualizacją oprogramowania. Bez wątpienia znacznie mniej kosztować będzie skorzystanie z outsourcingu księgowego. Przyjmując, iż firma zatrudnia maksymalnie 10 pracowników i rozliczna do 100 faktur miesięcznie, cena usług będzie wnosić około 600zł. Dodatkowym zyskiem wynikającym z outsourcingu jest zachowanie ciągłości rozliczeń. W przypadku księgowego w firmie zawsze może się pojawić problem z chorobami, czy urlopem, co zwykle wiąże się z koniecznością zatrudniania zastępstwa i ponoszenia kolejnych kosztów. Nietrudno więc zauważyć, że skorzystanie z usług firmy zewnętrznej prowadzącej księgowość opole jest znacznie mniej kosztowne niż zatrudnianie pracownika.
Posiadanie własnego księgowego ma z pewnością jedną, niezaprzeczalną zaletę – daje poczucie bezpieczeństwa właścicielowi firmy. Osoba zatrudniona na tym stanowisku zna specyfikę przedsiębiorstwa i mocno angażuje się w swoje obowiązki, starając się jak najbardziej optymalizować wydatki. Tymczasem w przypadku korzystania z usług biura przedsiębiorca jest tylko jednym z wielu klientów, którzy są obsługiwani. Może to wiązać się z pewnymi zagrożeniami, związanymi z rutyną, czy zwykłą nieuwagą, w wyniku których w rozliczeniach mogą pojawić się różnego rodzaju błędy. Zatrudniając księgowego na etat można też mieć pewność, że unikniemy problemu z obiegiem dokumentów, ponieważ stale będą one znajdować się w siedzibie firmy i ryzyko ich zgubienia się będzie minimalne.
Kwestią, która także trzeba wziąć pod uwagę, rozważając zatrudnienie księgowej lub outsourcing księgowy jest odpowiedzialność. Biura rachunkowe są zobowiązane do posiadanie polisy od odpowiedzialności cywilnej. Dzięki temu przedsiębiorcy, korzystający z ich usług zawsze mogą liczyć na odszkodowanie w przypadku, gdy pojawią się jakieś błędy. Takie odszkodowanie zwykle pokrywa wszystkie koszty. Etatowy księgowy to pewne ryzyko, gdyż odpowiedzialność za błędy w całości spoczywa na przedsiębiorcy. Może on ewentualnie ukarać pracownika, ale tylko do kwoty będącej trzykrotnością jego wynagrodzenia.

Tags

 
 
 
 
Live Chat Software