Czy zdecydować sie na biuro rachunkowe?

Każdy przedsiębiorca w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej musi podjąć wiele istotnych decyzji, a jedną z najtrudniejszych jest z pewnością ta, czy prowadzić własną księgowość, czy może skorzystać z outsourcingu księgowego. Bardzo często jest to decyzja kluczowa dla firmy, a wybór jest naprawdę trudny, zwłaszcza że obecnie na rynku funkcjonuje bardzo dużo biur rachunkowych. Przyjrzyjmy się zatem wadom i zaletom każdego ze wspomnianych rozwiązań, aby mieć pełną jasność, co do tego, która z opcji jest wygodniejsza i bardziej opłacalna.

W przypadku, gdy zdecydujemy się na prowadzenie księgowości we własnej firmie możemy mieć pewność, że zawsze będzie ona „pod ręką”, dzięki czemu przepływ informacji będzie z pewnością szybki, a dostęp do dokumentów nie sprawi żadnych problemów. Należy jednak pamiętać o ym, że firma może utracić stabilność w momencie, gdy np. główny księgowy będzie długotrwale przebywać na zwolnieniu lekarskim. Wówczas często pojawiają się konflikty na linii przedsiębiorstwo pracownik, w których efekcie zdarza się, że pracownik przechodzi do konkurencyjnej firmy wraz z całą wiedzą na temat naszego przedsiębiorstwa. Nietrudno się domyślić, że jest to sytuacja wysoce „niewygodna” i niebezpieczna.
Zatrudnienie księgowej to również dość wysokie koszty. Przede wszystkim są one związane z koniecznością wypłacania wynagrodzenia. Poza tym należy uwzględnić też koszt zakupu odpowiedniego sprzętu i oprogramowania, a także jego aktualizacji i konieczności opłacania prenumeraty specjalistycznych czasopism. Warto również uzmysłowić sobie fakt, że trudno znaleźć pracownika, który będzie prowadził zarówno księgowość, jak i dokumentację związaną z kadrami i płacami. Tak wysoko wykwalifikowanych osób jest naprawdę niewiele, dlatego najczęściej konieczne jest utworzenie dwóch etatów, co oczywiście kosztuje znacznie więcej. Jeśli więc zdecydujemy się na wewnętrzne prowadzenie rozliczeń, to musimy liczyć się z tym, że wbrew pozorom jest to jednak najdroższe rozwiązanie.
Znacznie tańsze jest skorzystanie z outsourcingu księgowego. W zależności od umowy opłata miesięczna jest stała lub zmienna, a jej wysokość jest uzależniona od liczby usług, z których korzystamy. Nowoczesne biuro nie tylko prowadzi bieżące rozliczenia z urzędem skarbowym i zakładem ubezpieczeń społecznych, ale przygotowuje też odpowiednie raporty dla Głównego Urzędu Statystycznego, czy też dla innych instytucji. Ponadto podmioty takie oferują bieżące doradztwo, a dzięki odpowiednim pełnomocnictwom mogą całkowicie zdjąć z przedsiębiorcy obowiązek kontaktowania się urzędami. Co ważne, biuro rachunkowe daje gwarancję zabezpieczenia interesów firmy. Każdy tego rodzaju podmiot jest zobowiązany do posiadania ubezpieczenia OC, dzięki czemu klienci zawsze mogą dochodzić odszkodowania w przypadku, gdy w wyniku działalności biura poniosą jakieś szkody. Wybierając biuro księgowe warto jednak pamiętać o tym, że instytucja ta musi być rzetelna, posiadać odpowiednie certyfikaty i zapewniać najwyższą jakość obsługi.

 
 
 
 
Live Chat Software