Własna księgowość czy biuro rachunkowe?

Wielu przedsiębiorców na samym początku swojej przygody z biznesem staje przed bardzo ważnym wyborem – co opłaca się bardziej, własna księgowość, czy biuro rachunkowe? Odpowiedź wcale nie jest łatwa, gdyż i jedno i drugie rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Na pewno biuro rachunkowe opole daje poczucie komfortu i bezpieczeństwa, ponieważ świadczone przez takie podmioty usługi są ubezpieczone. Oczywiście usługi księgowości opole nie są za darmo, ale z drugiej strony za zatrudnienie własnego księgowego też trzeba płacić i to niemało. Wiąże się to również z koniecznością zakupienia profesjonalnego sprzętu, oprogramowania i korzystaniem ze specjalistycznych szkoleń oraz fachowej literatury. Warto przy tym pamiętać, że większość firm, w tym m.in. spółka z o.o., czy spółka cywilna musi prowadzić pełną księgowość, co wiąże się nie tylko z prowadzeniem ksiąg rachunkowych, ale również tworzeniem listy płac, wyliczaniem amortyzacji, rachunku zysków i strat oraz opracowywaniem wielu innych dokumentów. Księgowy odpowiada również za podatki i składki zus, a przy tym powinien starać się optymalizować koszty uzyskania przychodu.
Jak więc widać obowiązków jest naprawdę dużo i często jedna osoba nie jest w stanie sobie z nimi poradzić. Właśnie dlatego coraz większa popularnością wśród przedsiębiorców cieszą się profesjonalne usługi związane z doradztwem podatkowym opole i prowadzeniem dokumentacji księgowej. Dzięki skorzystaniu ze wsparcia profesjonalistów można mieć pewność, że zarówno deklaracje zus, jak i wszelkie deklaracje podatkowe będą składane w obowiązujących terminach. W razie jakichkolwiek błędów przedsiębiorca otrzyma odszkodowania, dlatego też powierzenie obsługi księgowości firmie zewnętrznej jest bezpieczne. Oznacza to, że przedsiębiorca nie musi martwić się ewentualne konsekwencje takich błędów, które np. w kwestii podatku dochodowego, czy samochodu w firmie mogą być dość kosztowne. W tym przypadku wszelkie dopłaty podatków bądź kary będą pokryte z polisy biura rachunkowego. Dzięki temu przedsiębiorca nie poniesie kosztów czyjegoś błędu.
Oczywiście zatrudnienia własnego księgowego, czy to na umowę zlecenie, umowę o pracę, czy umowę o dzieło także ma swoje zalety. Przede wszystkim przedsiębiorca zawsze może liczyć na doradztwo podatkowe. Poza tym własny księgowy doskonale zna firmę i wie, jakie przepisy wykorzystać, aby zoptymalizować koszty. Jest również bardziej zaangażowany i stara się, by firma przyniosła dochód. Księgowy wszystkie potrzebne dokumenty przechowuje w siedzibie firmy, więc nie problemu z dostaniem się do nich – wszelkie informacje o vat, czy chociażby rachunek zysków i strat zawsze jest pod ręką. Niestety problem może pojawić się wraz z rozwojem firmy. Jeden pracownik nie będzie w stanie wykonać wszystkich zadań i z czasem może okazać się, że trzeba zatrudnić jeszcze jedną osobę. Z pewnością skorzystanie z usług biura rachunkowego jest tańsze i łatwiejsze niż zatrudnienie księgowego. Niemniej ostateczna decyzja zawsze powinna należeć do przedsiębiorcy. Warto przy tym pamiętać, że zlecenie obsługi księgowej wykwalifikowanemu i uprawnionemu podmiotowi wiąże się z ograniczeniem kosztów pracy oraz oszczędnością czasu. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety, które warto rozważyć przed wyborem jednej z opcji.

Zenon Kowalski Opolskie Biuro Rachunkowe

 
 
 
 
Live Chat Software