Współpraca z biurem rachunkowym – co zrobić, żeby była udana?

Outsourcing księgowy cieszy się dużą popularnością, na co wpływ z pewnością ma bardzo skomplikowany i zawiły system podatkowy. Korzystając z usług biura rachunkowego opole przedsiębiorca zyskuje pewność, że wszystkie sprawy rachunkowe, podatkowe, czy kadrowe są prowadzone przez profesjonalistów. Do obowiązków biura należy przede wszystkim udzielanie opinii oraz pomoc w zakresie prawa podatkowego. Poza tym firma księgowa zajmuje się prowadzeniem ksiąg rachunkowych, rozliczeniami z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych oraz prowadzeniem wszystkich spraw związanych z zatrudnianiem i zwalnianiem pracowników, listą płac, czy chociażby amortyzacją. Ponadto w przypadku, gdy przedsiębiorca potrzebuje np. porady prawnej, biuro powinno skierować go do odpowiedniego specjalisty.

Chociaż większość obowiązków z rachunkowością przejmuje biuro, to jednak wcale nie oznacza to, że przedsiębiorca nie musi nic w tej kwestii robić. Przede wszystkim w przypadku, gdy przedsiębiorca nie ma pewności co do pewnych rozwiązań natury prawno-podatkowej, powinien jak najszybciej poinformować o nich pracowników biura. Dzięki odpowiednio wczesnej interwencji można uniknąć wielu przykrych zdarzeń, mających negatywny wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Ważne jest również ustalenie zakresu współpracy – konieczne jest wspólne ustalenie obustronnie korzystnej umowy. Przedsiębiorca powinien więc poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z ofertą biura oraz wybór usług, dzięki którym współpraca będzie udana. W przypadku nagromadzenia się wątpliwości i nurtujących spraw warto umówić się z doradcą i wyjaśnić z nim wszystkie kwestie. Przed takim spotkaniem nie zaszkodzi przygotować listy pytań, dzięki której spotkanie będzie owocne.
Kolejnym warunkiem udanej współpracy jest konsultowanie się z biurem przed podejmowaniem decyzji. Dotyczy to zwłaszcza podpisywania umów lub zobowiązywania się do wykonania niektórych czynności. Zanim podpiszemy dokumenty trzeba udać się do swojego doradcy, który sprawdzi, czy umowa jest dla nas korzystna i czy w ogóle opłaca się ją podpisywać. Doradca posiada odpowiednie kompetencje oraz doświadczenie, więc warto mu zaufać, ponieważ dzięki temu można znacząco zmniejszyć koszty prowadzenia firmy i wypracować większy dochód.
Obowiązkiem przedsiębiorcy jest jednak przede wszystkim terminowe dostarczanie dokumentów potrzebnych do prowadzenia ksiąg. Nowoczesne biura wychodzą naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów i oferują aplikacje do fakturowania, dzięki którym wszystkie dokumenty od razu trafiają do biura. Inne oferują możliwość przesyłania skanów faktur. Istnieją jeszcze biura, w których nadal stosuje się tradycyjne metody i przedsiębiorca musi osobiście dostarczać dokumenty w wyznaczonym dniu tygodnia. Jeśli korzystamy z usług takiego biura, to trzeba pamiętać, że faktury muszą być dowiezione w określonym terminie, w przeciwnym wypadku pojawią się zaległości w księgach rachunkowych. Jak więc widać udana współpraca zależy w dużej mierze od podejścia i obowiązkowości przedsiębiorcy oraz kwalifikacji i doświadczenia biura.

Tags

 
 
 
 
Live Chat Software