Wybór biura rachunkowego – na co zwrócić uwagę?

Prowadzenie własnej działalności nie wiąże się wyłącznie z koniecznością zdobywania kontrahentów i klientów, czy rozwoju firmy. Przedsiębiorca ma również inne obowiązki, a jednym z najbardziej uciążliwych jest z pewnością bieżące rozliczanie się z urzędem skarbowym, ZUS-em, czy innymi organami administracyjnymi. Tego rodzaju zadania można na szczęście zlecić profesjonalistom z biura rachunkowego opole. Pracownicy takiego podmiotu to doskonale wykwalifikowani specjaliści, którzy dbają o wszelkie formalności związane z księgowością, kadrami i płacami. Ich wsparcie jest szczególnie potrzebne początkującym przedsiębiorcom, którzy nie orientują się w gąszczu obowiązujących w naszym kraju przepisów podatkowych. Jednak, aby mieć pewność najwyższej jakości obsługi należy podczas porównywania oferty zwrócić uwagę na kilka szczegółów.

Przede wszystkim trzeba sobie uświadomić, że oszczędzanie na bezpieczeństwie danych nie jest dobrym rozwiązaniem. Najważniejszą kwestią przy wyborze biura rachunkowego jest więc to, w jaki sposób chroni ono powierzone mu dane. Profesjonalne biuro powinno nie tylko przechowywać dane na serwerze znajdującym się w zabezpieczonej serwerowni, ale także regularnie wykonywać kopie bezpieczeństwa. Dzięki temu można mieć pewność, że dokumentacja będzie bezpieczna nawet w sytuacji, gdy komputery w biurze ulegną uszkodzeniu.
Równie ważnym aspektem jest to, jak wygląda współpraca z biurem. W przypadku, gdy interesuje nas podmiot, którego siedziba nie znajduje się w pobliżu naszej firmy, warto dowiedzieć się, czy jego pracownicy dojeżdżają do klienta lub czy możliwe jest przesyłanie dokumentów online. Szczególnie wygodne jest to ostatnie rozwiązanie, ponieważ daje ono dodatkowe możliwości, takie jak dostęp do ksiąg poprzez panel klienta.
Nie zaszkodzi, jeśli wybrane przez nas biuro oferuje też usługi dodatkowe. Trudno bowiem przewidzieć, czy na dalszych etapach rozwoju działalności nie zmienią się potrzeby w zakresie obsługi księgowej, czy płacowo-kadrowej. Z pewnością dużym ułatwieniem dla przedsiębiorcy będzie możliwość korzystania z raportów menedżerskich, przypomnień o płatnościach podatkowych, czy przygotowywania przelewów bankowych. Dzięki temu na pewno nie będzie problemu z terminowym wykonywaniem przelewów np. na rachunek bankowy urzędu skarbowego.
Oczywiście przy wyborze firmy księgowej trzeba również wziąć pod uwagę jego referencje. Niektóre biura publikują na swoich stronach internetowych opinie klientów. W przypadku, gdy pod takimi recenzjami znajdują się nazwy firm można mieć pewność, że są to opinie rzeczywiste, a w razie wątpliwości można je sprawdzić. Referencji można również poszukać w wyszukiwarce Google.
Wybór biura księgowego trzeba też uzależnić od ceny usług. Każdy przedsiębiorca chce, aby tego rodzaju wsparcie niosło ze sobą jak najniższe koszty, niemniej nie zawsze tanio znaczy dobrze. Z tego względu dopiero po sprawdzeniu wymienionych wyżej aspektów można wziąć pod uwagę ceny usług.

 
 
 
 
Live Chat Software