Zadania księgowego

Jednym z podstawowych zadań księgowego jest rozliczanie składek zusowskich, które są wyliczane od każdego wynagrodzenia brutto, kiedy pracownik jest zatrudniony na etacie. Oczywiście, zazwyczaj jest tak, że wysokość składek jest taka sama każdego miesiąca, o ile nie zmienia się podstawa ich wyliczenia. Wielkość składek pozostaje bez zmian, poza jedną z nich, to jest wypadkową, która teraz jest na poziomie 1,8 procenta. Może ona ulec zmianie na przełomie kwietnia i maja, a warto dodać, że jest to tak zwana składka pracownicza, a zatem jest odliczana od wysokości wynagrodzenia brutto, a nie dodawana do jego wysokości, jak to się dzieję, kiedy mówimy o dodatkowych kosztach pracodawcy, wynikających ze świadczeń na rzecz pracowników, to jest zobowiązań wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Dobremu księgowemu na pewno wyliczanie poszczególnych składek nie sprawia najmniejszego problemu, podobnie jak trudności nie powoduje to, czy należy je w ogóle naliczać. Są bowiem sytuacje, kiedy składka na ubezpieczenie społeczne może być mniejsza o procent, jaki stanowi składka chorobowa. Wynosi ona 2,45 procent i jest tak zwaną składką pracowniczą, jednak staje się ona fakultatywna w sytuacji, kiedy pracuje się na zlecenie, przy czym uzyskuje się ze wszystkich podstaw zatrudnienia w sumie minimalne wynagrodzenie.
Dobrzy księgowi są na wagę złota wszędzie tam, gdzie konieczne jest zapisywanie poszczególnych operacji gospodarczych na kontach syntetycznych i analitycznych, a takich miejsc niewątpliwie nie brakuje. Sporo podmiotów gospodarczych, ale także punktów, które zajmują się również innymi zadaniami, aniżeli osiąganie zysku z działalności, stawia na zlecenie takiego rodzaju zadań. Księgowaniem na wysokim poziomie zajmuje się bowiem biuro rachunkowe, które może podjąć się absolutnie każdego zadania, kiedy zostanie do tego powołane przez klienta. Nie jest dla niego straszny ani ZUS, ani Urząd Skarbowy, gdyż składki ZUS, podobnie jak zaliczki na podatek dochodowy są wyliczane błyskawicznie, a następnie zostają one przelewane na odpowiedni rachunek bankowy – oczywiście z dochowaniem wszystkich terminów, jakie wynikają z poszczególnych ustaw.
O ile w przypadku Zakładu Ubezpieczeń Społecznych rozliczanie poszczególnych zobowiązań o charakterze publiczno-prawnym odbywa się co miesiąc, to jeżeli chodzi o deklaracje podatkowe, muszą być one przekazywane wyłącznie raz do roku. Niekiedy może się to odbywać za pośrednictwem Internetu, jednak bywa i tak, że można wybrać tradycyjny sposób, a więc zaniesienie deklaracji ZUS lub rozliczeń podatkowych do odpowiedniego urzędu. Coraz częściej elektroniczny model przekazywania dokumentów wypycha sposób tradycyjny, do czego powinni zacząć się przyzwyczajać wszyscy, którzy się tym zajmują. W przypadku najlepszego biura księgowego, które oferuje swoje usługi każdemu, bez względu na wielkość obrotów, elektroniczne przekazywanie deklaracji to żaden problem. Ważne jest to, że pracownicy tego biura, przechowują wszystkie dokumenty w ustawowych terminach.

W porównaniu z latami dziewięćdziesiątymi, kiedy następował początek transformacji gospodarczej w naszym kraju, obecnie jest znacznie mnie ulg, z jakich można skorzystać za każdym razem podczas rozliczania się z fiskusem. Taki obowiązek dotyczy wszystkich osób, które pracują i są zmuszone płacić podatek dochodowy. Kiedyś występowała ulga remontowa i budowlana, jak również co roku można było korzystać ze zmniejszenia wysokości podatku w związku z opłacaniem rachunku za Internet. Teraz ulga remontowa oraz budowlana już nie występuje, natomiast jeżeli chodzi o Internet, z takiej ulgi można korzystać wyłącznie raz w życiu. Jedną z najbardziej popularnych ulg podatkowych jest w tej chwili odpis z tytułu korzystania z rehabilitacji. Wiele osób decyduje się na taką ulgę w maksymalnej wysokości, a więc w kwocie 2280 złotych rocznie. Trzeba mieć jednak świadomość, że niepełnosprawność nie jest wystarczającą podstawą do wykorzystania takiej formy zmniejszenia obciążenia fiskalnego. Jeżeli nie jest się pewnym, czy ulga rehabilitacyjna przysługuje, warto sprawdzić to u specjalistów, a odpowiedź na to pytanie zna z całą pewnością biuro rachunkowe, które swoją siedzibę ma w Opolu, jednak chętnie realizuje usługi również na rzecz mieszkańców innych miast. Informacje, udzielane przez księgowych z tego biura, będą za każdym razem bez wątpienia wyczerpujące, a koszty ich uzyskania nie są wcale niezbyt wygórowane.
Poza osobami fizycznymi, czyli każdym człowiekiem, biuro przyjmuje także zlecenia od firm oraz innych osób prawnych. Takie podmioty również obowiązują przepisy, w których ważne znaczenie odgrywają niewątpliwie podatki. Jeżeli bowiem chodzi o podmioty, które prowadzą działalność handlową, występuje VAT naliczony i należny, który dotyczy zarówno rozrachunków z odbiorcami, jak też z dostawcami. Księgowi z biura rachunkowego wiedzą, kiedy istnieje obowiązek składania w odpowiednim Urzędzie Skarbowym sprawozdań o charakterze fiskalnym. Chodzi tutaj o dokument PIT-4, gdzie występują wszystkie informacje za poprzedni rok, związane z podatkiem dochodowym, jaki został zapłacony z tytułu zatrudniania w swojej jednostce poszczególnych pracowników. Poza tym, pracodawca musi przekazać do Urzędu Skarbowego PIT-11, dotyczący każdego z pracowników z osobna.
Dzięki temu, że występuje profesjonalne doradztwo podatkowe, podmioty mogą być spokojne, że uzyskają fachowe porady w sprawach fiskalnych. Od obowiązków podatkowych nie da się oczywiście uciec i lepiej tego nie robić, ponieważ konsekwencje wykrycia takiego stanu rzeczy mogą być niezwykle poważne, zatem z całą pewnością korzystniej byłoby być w porządku wobec państwa, które jest przecież wyposażone w potężny aparat ścigania. Wpływ na odpowiednie przygotowanie podmiotów gospodarczych oraz innych ma niewątpliwie doradztwo podatkowe z Opola. Kontakt z przedstawicielami biura, udzielającymi porad w tym zakresie, jest bardzo łatwy, o czym najlepiej jest się oczywiście przekonać osobiście. Zatrudnieni tam specjaliście są zdecydowanie godni zaufania.

Tags

 
 
 
 
Live Chat Software