Zakładamy firmę w Opolu, jaką formę księgowości wybrać?

Opole to jedno z najstarszych polskich miast. Swoją siedzibę ma tu wiele znanych przedsiębiorstw, m. in. z branży spożywczej, budowlanej oraz przemysłu metalowego i maszynowego. Opole jest uważane za centrum finansowe, handlowe i biznesowe. Nic dziwnego, że mieszkańcy tego miasta coraz liczniej decydują się na założenie własnej firmy. Mogą tu współpracować z ważnymi kontrahentami, którzy odgrywają istotną rolę na ogólnokrajowej arenie. Ale od czego zacząć?

Zakładając firmę w Opolu, warto na początek rozeznać się w dostępnych na rynku usługach księgowych. Musimy przede wszystkim zadecydować, czy wolimy zatrudnić osobistą księgową na etat czy wynająć biuro rachunkowe w Opolu. Cóż, wybór zależy głównie od wielkości przedsiębiorstwa. Jeśli prowadzimy działalność jednoosobową bądź zatrudniamy tylko garstkę pracowników, lepszym wyjściem jest skorzystanie z usług zewnętrznych. Własna księgowa jest zawsze pod ręką, ale niestety – wydajemy na nią znacznie więcej niż jest to konieczne. Etat i związane z nim opłaty, zorganizowanie przestrzeni biurowej i zaopatrzenie w sprzęt komputerowy, są mało opłacalne w przypadku mikro- i małego przedsiębiorstwa.

Oczywiście, obie opcje mają swoje wady i zalety. Pracownik może zachorować i jego wydajność nie zawsze jest najwyższych lotów, ale za to mamy go tuż pod ręką. Jest osobiście związany z firmą, dlatego będzie starał się wykonywać swe obowiązki jak najrzetelniej. Z kolei zlecając usług księgowe profesjonalnej firmie, możemy polegać na tym, że zatrudnia ona najlepszych fachowców, posiadających odpowiednie kwalifikacje. Nie musimy martwić się rekrutacją ani tym, że nagle dostarczą nam L4. Jeśli jednak doszłoby do jakichkolwiek uchybień ze strony biura, które ponoszą za sobą konsekwencje prawne, my nie jesteśmy zwolnieni z odpowiedzialności. Jeśli okaże się, że z winy biura zapłaciliśmy za małe podatki, to od nas fiskus będzie domagał się uiszczenia zobowiązania. Na szczęście profesjonalne biuro jest ubezpieczone na ewentualność pomyłki księgowej i możemy liczyć na wypłatę odszkodowania. W przypadku biura możemy liczyć też na kompleksowe doradztwo podatkowe, polegające nie tylko na wypełnianiu dokumentów, ale także na udzielaniu informacji i opinii oraz reprezentowaniu przed organami administracji publicznej.

Zewnętrzna księgowość ma również wady. Do najistotniejszych należy fakt, że obieg dokumentów jest wolniejszy i nie mamy poczucia dostępności księgowego do naszej pełnej dyspozycji. Duże problemy mogą wyniknąć też w przypadku, gdy wybierzemy niewłaściwe biuro. Jeśli mamy pecha i przed podpisaniem umowy nie zrobiliśmy dokładnego researchu, może się zdarzyć, ze trafimy na księgowych, którzy nie wiedzą nawet jak rozliczyć leasing. Niedotrzymywanie terminów, brak wiedzy fachowej i ryzyko nieprzestrzegania poufności współpracy – to wszystko może nas spotkać w źle zarządzanych biurach. Na szczęście są to pojedyncze przypadki, gdyż konkurencja jest tak duża, że firmy nie spełniające wysokich standardów, szybko znikają z rynku.

 
 
 
 
Live Chat Software