Zakładanie firmy – jak wybrać ksiegowość?

Decyzja o otworzeniu działalności gospodarczej nie jest łatwa, zwłaszcza że przed nowym przedsiębiorcom oraz razu pojawiają się różnego rodzaju przeszkody i trudności. Przede wszystkim musi on pamiętać, że w każdej firmie trzeba prowadzić księgowość. Mogą to być pełne księgi lub forma uproszczona, czyli książka przychodów i rozchodów. Prowadzeniem dokumentacji można zajmować się samodzielnie lub oddać ją w ręce profesjonalistów. W przypadku książki przychodów i rozchodów przedsiębiorca zwykle sam prowadzi dokumentację. Z takiej formy księgowości opole korzystać mogą przede wszystkim przedsiębiorstwa rozliczające się na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub karty podatkowej. Tego rodzaju formy opodatkowania wykluczają rozliczanie kosztów, których nie bierze się pod uwagę przy obliczaniu podatku dochodowego. Ponadto zarówno „ryczałtowcy”, jak i „kartowcy” są zobowiązany do prowadzenia różnego rodzaju ewidencji, dotyczących np. rozliczeń VAT, czy składania deklaracji.

O ile z prowadzeniem książki przychodów i rozchodów poradzi sobie niemal każdy, o tyle w przypadku pełnych ksiąg handlowych nie jest to już takie proste. Wówczas przedsiębiorca musi zdecydować się, czy tworzy etat dla księgowego, czy może decyduje się na outsourcing księgowy. W przypadku zatrudnienia księgowej, czy księgowego trzeba liczyć się ze sporymi wydatkami. Przede wszystkim konieczne jest zapewnienie osobnego pomieszczenia oraz jego umeblowanie. Poza tym niezbędny jest nowoczesny sprzęt i oprogramowanie, a także szkolenia pozwalające na podnoszenie kwalifikacji. Oczywiście pracownika trzeba także wynagradzać. Zaletą takiej formy prowadzenia ksiąg jest z pewnością to, że księgowego mamy zawsze „pod ręką”. W razie pytań, czy wątpliwości wystarczy przejść do pokoju obok, aby uzyskać wszystkie odpowiedzi. Poza tym dokumenty związane z prowadzeniem działalności znajdują siew siedzibie firmy, więc nie ma problemu z ich uzyskaniem w przypadku, gdy będą potrzebne, np. podczas kontroli, czy audytu.
Jednak własna księgowość to spore ryzyko, zwłaszcza w sytuacji, gdy osoba odpowiedzialna za dokumenty nagle zachoruje i pójdzie na zwolnienie lekarskie. Wówczas pojawia się problem z bieżącym prowadzeniem dokumentacji. Nie dziwi więc fakt, że wielu przedsiębiorców decyduje się na usługi biura rachunkowego. Wykupienie usługi księgowej w specjalistycznym podmiocie ma mnóstwo zalet. Przede wszystkim wydatki są znacznie mniejsze, niż w przypadku własnej księgowej. Ponadto zakres usług takiej firmy jest znacznie większy. Może ona m.in. drukować oraz wypełniać książki przychodu i rozchodu, wyliczać kwoty podatków i składać zeznania podatkowe, sporządzać oraz drukować rejestry vat, kontaktować się z urzędem księgowym oraz przechowywać dokumentację księgową. Poza tym w ramach oferty przedsiębiorcy mogą też korzystać z obsługi kadrowo-płacowej oraz wielu usług dodatkowych. Warto więc dokładnie przemyśleć kwestię wyboru księgowości, aby nie musieć jej zmieniać w trakcie trwania roku podatkowego.

 
 
 
 
Live Chat Software