Zakres usług biura rachunkowego

Dla wielu przedsiębiorców współpraca z biurem rachunkowym to warunek konieczny do sprawnego zarządzania firmą. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że w Polsce prowadzenie działalności jest naprawdę skomplikowane. Wynika to przepisów podatkowych, które niestety nie są przyjazne przedsiębiorcom. Każdy, nawet najmniejszy błąd w prowadzonych księgach może przyczynić się konieczności zapłacenia wysokich kar, a nawet zamknięcia działalności. System podatkowy jest mało przejrzysty, zmienny, niespójny, a do tego bardzo skomplikowany. Nie dziwi więc fakt, że outsourcing księgowy cieszy się tak dużym zainteresowaniem. Taka współpraca zdejmuje z przedsiębiorcy obowiązek podejmowania różnego rodzaju trudnych decyzji związanych z podatkami i pozwala mu zająć się rozwojem swojej firmy. Sprawdzona i godna zaufania kancelaria podatkowa to prawdziwy skarb dla przedsiębiorcy, dlatego warto dobrze poszukać i podpisać umowę z takim biurem, które świadczy kompleksowe usługi w każdej kwestii związanej z prowadzeniem działalności.

Do podstawowych obowiązków każdej firmy księgowej należy prowadzenie ksiąg rachunkowych, co obejmuje:
ewidencję środków trwałych, a także wartości prawnych i niematerialnych,
ewidencję wyposażenia,
ewidencję samochodu w firmie,
zapisy w księgach,
prowadzenie rejestrów VAT w zakresie zakupu i sprzedaży,
sporządzanie deklaracji VAT-27, VAT-UE i VAT,
prowadzenie rozliczeń w zakresie podatku dochodowego,
sporządzanie rozliczeń transakcji IMPORT, EXPOT i wewnątrzwspólnotowych,
prowadzenie kontroli płatności,
przygotowywanie rachunku zysków i strat oraz bilansu,
sporządzanie przelewów bankowych wraz z wprowadzaniem ich do bankowego systemu,
prowadzenie kompleksowego doradztwa w zakresie prowadzenia działalności,
sporządzanie dokumentacji do banku.
Ponadto biuro zajmuje się także kwestiami związanymi z prowadzeniem ryczałtu. Do obowiązków z tym związanych należy przede wszystkim ewidencja wyposażenia, środków trwałych, czy sprzedaży, a także sporządzanie rozliczeń rocznych, czy prowadzenie rejestrów VAT.
Oprócz wspomnianych usług biura oferują również sporządzanie sprawozdań do GUS i innych urzędów, przygotowują biznesplany i prognozy finansowe, a także dokumenty do monitoringu księgowego. W razie potrzeby kancelaria może również podjąć się wyprowadzenia zaległości podatkowych i księgowych, a nawet sprawdzić dokumenty prowadzone przez poprzednie biuro. Dla firm, które zatrudniają pracowników równie ważne jest to, że w biura zajmują się również sprawami kadrowymi. Pod tym względem lista usług jest dość długa i obejmuje:
przygotowywanie listy płac,
prowadzenie kompleksowych rozliczeń umów cywilnoprawnych,
sporządzanie wszelkich dokumentów związanych z nieobecnością pracowników,
sporządzanie rocznych zestawień,
prowadzenie teczek pracowników, w tym kontrolowanie kompletności dokumentów, terminowości szkoleń BHP i badań lekarskich oraz ważności umów,
przygotowywanie deklaracji ZUS,
obsługa w zakresie zatrudniania oraz zwalniania pracowników i wiele innych usług.

Wybór outsourcingu księgowego – na co zwrócić uwagę?

Profesjonalnych kancelarii podatkowych jest coraz mniej, ponieważ obecnie do prowadzenia tego rodzaju działalności nie trzeba już posiadać certyfikatu Ministra Finansów. Powstało wiele biur, w których zatrudniane są osoby bez odpowiednich kwalifikacji, a właściciele stawiają na ilość, a nie na jakość. Efektem są zaległości w prowadzeniu ksiąg, błędy w rozliczeniach, a nawet kontrole skarbowe i wysokie kary. Z tego właśnie względu wybór biura rachunkowego opole nie powinien być przypadkowy. Nie można kierować się w tej kwestii wyłącznie ceną, ponieważ zaskakująco niskie ceny oferują wyłącznie te biura, w których jakość usług także nie jest najwyższym poziomem. Warto jednak zauważyć, że wysokie ceny wcale nie oznaczają, że będziemy obsłużeni lepiej. Generalnie, przyjmuje się zasadę, że cena powinna być średnia – wystarczy porównać kilka ofert, aby przekonać się, jakie są koszty profesjonalnych usług księgowych. Dzięki temu można łatwo wybrać taką kancelarię, z której usług będzie się po prostu opłacało korzystać.
Czym powinno wyróżniać się dobre biuro rachunkowe? Na pewno profesjonalizmem – sprawdzone i doświadczone kancelarie mają uprawniania do świadczenia usług związanych z doradztwem podatkowym, a także zatrudniają pracowników posiadających odpowiednie kwalifikacje. W takim biurze powinien być zatrudniony przynajmniej jeden doradca podatkowy z uprawnieniami do wykonywania zawodu, a także księgowi, którzy mają odpowiednie wykształcenie potwierdzone certyfikatem, np. Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Co ważne, każda firma księgowa jest zobowiązana do posiadania polisy OC. Im jest ono wyższe, tym lepsza jakość usług, ponieważ biuro dba o to, by jego pracownicy nie popełniali błędów. Najlepiej, gdy wartość ubezpieczenia wynosi co najmniej 1 milion złotych. Kolejna rzecz, która wyróżnia najlepsze biura rachunkowe to elastyczność. Oznacza to, że pracują one na nowoczesnym oprogramowaniu, dzięki któremu przedsiębiorcy nie muszą osobiście zawozić dokumentów do biura lecz przysyłają je online lub za pośrednictwem dedykowanych aplikacji do fakturowania.
Wybór biura księgowego powinien być też uzależniony od jego oferty. Powinna ona obejmować nie tylko kompleksowe usługi związane z doradztwem podatkowym, ale także prowadzenie pełnej księgowości, kadr i płac oraz doradztwa związanego z zakładaniem działalności gospodarczej. W tym ostatnim przypadku biuro powinno oferować doradztwo zarówno w kwestii wyboru formy działalności, jak i formy opodatkowania, a także udzielać kompleksowej pomocy w wypełnieniu dokumentacji rejestracyjnej, dokonaniu rejestracji w ZUS i urzędzie skarbowym oraz doradzić w kwestii rejestracji VAT. Oczywiście niemniej ważne jest kompleksowe doradztwo podatkowe, a także reprezentowanie przedsiębiorcy przed różnego rodzaju urzędami. Wymaga to podpisania odpowiednich pełnomocnictw, ale zapewnia duży komfort i pozwala przedsiębiorcy zaoszczędzić sporo czasu. Niektóre biura dodatkowo udzielają również porad online – to rozwiązanie naprawdę wygodne, więc warto poszukać kancelarii, które je udostępnia.

Tags

 
 
 
 
Live Chat Software