Zmiana biura podatkowego – czy warto?

Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z dużą odpowiedzialnością i niejednokrotnie wymaga podejmowania trudnych decyzji. Jedną z nich jest ta, związana ze zmianą biura rachunkowego. Dlaczego taka decyzja jest trudna? Przede wszystkim dlatego, że biuro rachunkowe opole zazwyczaj zajmuje się sprawami firmy od momentu jej założenia. Oznacza to, że deklaracji podatkowych, czy deklaracji zus i innych dokumentów może być naprawdę dużo. Operacja przenoszenia ich wszystkich do innego podmiotu jest zatem bardzo skomplikowana i może wywoływać sporo obaw. Przedsiębiorcy niejednokrotnie obawiają się, że sprawy mogą się wymknąć spod kontroli, co przyczyni się do ponoszenia przez nich konsekwencji finansowych. Z tego względu przedsiębiorca powinien się do takiego zadania odpowiednio przygotować, aby mieć pewność, że wszelkie składki zus, czy podatki będą odprowadzana w terminie. Dzięki temu wszystko odbędzie się sprawnie i bez szkody dla firmy, a nowe biuro będzie mogło od razu zająć się wszystkimi sprawami, łącznie z profesjonalnym doradztwem rachunkowym.
Kiedy warto zmienić biuro? Istnieje kilka przesłanek, na które trzeba zwrócić uwagę. Prowadzenie ksiąg oraz doradztwa rachunkowego opole warto powierzyć innemu podmiotowi wtedy, gdy nie może on sprostać wymaganiom przedsiębiorcy. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy firma rozwija się oraz wtedy, gdy biuro ma coraz większą klientelę i nie poświęca wystarczająco dużo czasu na dbanie o swoich klientów. Oto kilka najważniejszych elementów, które powinny wpłynąć na podjęcie decyzji o zmianie księgowości:
problem z uzyskaniem odpowiedzi w zakresie istotnych dla działalności spraw związanych np. z zus, vat, leasingiem, amortyzacją i innymi,
trudności z szybkim dostępem oraz wglądem do ksiąg rachunkowych,
niedotrzymywanie przez biuro terminów,
coraz większa liczba korekt w sporządzonych przez księgowość opole deklaracjach,
związane z błędami kontrole podatkowe, skutkujące nakładaniem kar bądź koniecznością płacenia odsetek..
Jak zatem widać przesłanek zmiany podmiotu prowadzącego księgi jest naprawdę sporo. Jeśli przynajmniej kilka z nich zaistniało na pewno warto zastanowić się nad zmianą.
Z decyzją nie można czekać zbyt długo – wszak to przedsiębiorca odpowiada za wszelkie błędy, związane chociażby z listą płac, bilansem, czy kosztami uzyskania przychodu. Nie ma w tym przypadku znaczenia, czy firma jest spólką z o.o., spółką cywilną, zatrudnia na umowę o pracę, umowę o dzieło, czy umowę zlecenie – koszty błędów mogą być bardzo wysokie, a na uzyskane z ubezpieczenia odszkodowanie trzeba dość długo czekać. Na pewno przed podjęciem decyzji warto zrobić rachunek zysków i strat, aby mieć pewność, że podejmujemy dobrą decyzję. Odpowiednio dobrane biuro z pewnością będzie działać na korzyść przedsiębiorcy i profesjonalnie zajmie się sprawami firmy, łącznie z takimi kwestiami, jak samochód w firmie, dochód, przychód, czy wszelkie koszty prowadzenia przedsiębiorstwa. Optymalny termin na zmianę biura to zakończenie rocznego okresu rozliczeniowego, który zwykle pokrywa się z końcem roku kalendarzowego.

Kałużny Wiktor Opolskie Biuro Rachunkowe

 
 
 
 
Live Chat Software