Zwrot nadpłat w składkach zdrowotnych

Trzeba przyznać że nie często dochodzi do takich sytuacji gdzie przedsiębiorca, może odzyskać pieniądze za nadpłatę składek zdrowotnych. W tym przypadku jednak nastąpił miły wyjątek. Warto podkreślić że pomimo takiego zwrotu nie trzeba składać specjalnej korekty w naszym zeznaniu podatkowym. Jest to z pewnością ulga dla wielu, ponieważ w praktyce odzyskaną kwotę podaje się zawsze za rok, w którym dany zwrot nastąpił.

Składki płacimy regularnie
Wszelakie składki na ubezpieczenie to temat, o którym nie lubią rozmawiać przedsiębiorcy. Niestety składki tego typu płacimy w każdym wypadku niezależnie od źródeł naszych przychodów. Jeśli więc mamy kilka różnych przychodów to wedle obowiązującego prawa musimy od każdego opłacić składkę. Wydaje się to być paradoksem gdyż jesteśmy ubezpieczeni tylko raz a płacić, musimy nawet po kilka razy. Bardzo często mniejsze biura rachunkowe mogą mieć przez to poważne problemy finansowe. Opłacanie regularnie wszystkich składek nie jest łatwe, zwłaszcza jeśli mamy dość niski przychód.

Emeryci mają lepiej
Czasem jednak nieznajomość przepisów sprawia że składki płacimy choć nie jesteśmy do tego zobowiązani. Najlepszym przykładem są emeryci, którzy płacąc składkę zdrowotną, mogą wystąpić o zwrot części pieniędzy. W przypadku gdy biuro rachunkowe prowadzi emeryt a jego świadczenia emerytalne nie, przekraczają kwoty minimalnej wynagrodzenia, jest on w pełni zwolniony ze składek zdrowotnych. Prowadzenie działalności gospodarczej odbywa się w innym zakresie. Osoba rozlicza się przy wykorzystaniu tak zwanej karty podatkowej.

Starajmy się o zwrot
Trzeba zauważyć, że jeśli ktoś płacił określone składki zdrowotne przez cały czas, powinien bez żadnych wątpliwości wystąpić o odzyskanie pieniędzy. W tym celu wystarczy się powołać na obowiązujące przepisy. Ludzie, którzy tego nie robili zawsze, obawiali się problemów z korektą zeznań podatkowych. Na szczęście dzisiaj świadomość danego przedsiębiorcy jest większa niż jeszcze kilka lat temu. Znajomość nowych przepisów bywa pomocna i firma może na tym zyskać. Doradztwa podatkowe oraz inne instytucje na pewno są w stanie wykorzystać te przepisy na swoją korzyść.

Przedsiębiorca nie poinformowany
Smutne w tym wszystkim jest to że przedsiębiorcy nie mają raczej co liczyć na wsparcie właściwych instytucji państwowych. W takich wypadkach powinien zareagować ZUS albo bezpośrednio urząd skarbowy. Niestety reakcji nie było i dlatego też sami musimy orientować się w przepisach. Państwo w tych sprawach powinno być o wiele bardziej pomocne, ponieważ emeryci prowadzący działalność często nie wiedzą nic o swoich prawach. Z punktu widzenia prawa wszystkie wcześniejsze odliczenia były zwyczajnie niezgodne z prawem. Brak reakcji świadczy jedynie o tym że państwo patrzy przez palce na nasze pomyłki, jeśli wpływają one na naszą niekorzyść. Dlatego wszyscy przedsiębiorcy powinni zapoznać się z każdą aktualizacją zasad czy też innych aktów prawnych, gdyż może to przełożyć się na uzyskanie jakieś korzyści. Tylko od nas zależy czy wykorzystamy przepisy, zyskując na tym.

Tags

 
 
 
 
Live Chat Software